| Anonimous5 a întrebat:

Eu am memorii de 3000MHZ si in task manager imi arata ca memoriile au 2133MHZ. De ce?

13 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Pentru ca trebuie sa intri in BIOS si sa activezi profilul XMP al memoriilor.
Doar asa vor functiona la frecventa mai mare.
Ce procesor ai?
Daca FSB ul procesorului e de exemplu 2400MHz, sau 2667, asta va fi si frecventa memoriilor dupa ce activezi profilul XMP in BIOS.
Nu vor functiona la 3000MHz, decat daca faci OC (manual, modul Turbo al procesorului tot un fel de OC este, dar nu ajuta in folosirea frecventei maxime a RAM-ului).
De asemenea, conteaza si specificatiile placii de baza.
Daca in specificatiile placii de baza apare ca poate lucra maxim cu ram de 2933MHz (ca exemplu, in mod normal orice placa actuala cunoaste macar 3000), atunci RAM-ul nu va lucra decat maxim cu 2933MHz.

| Anonimous5 explică (pentru NLS):

Placa de baza B450 DS3H si Ryzen 5 3400G

| NLS a răspuns (pentru Anonimous5):

La 2933MHz vor rula, dupa ce activezi profilul XMP.
3000 nu ai cum sa obtii, decat prin OC, si daca ai coolerul stock, nu e indicat deloc sa incerci.

| Anonimous5 explică (pentru NLS):

Am coolerul stock.dar oricum va fi diferența între 2133 si 2933. Poate schimb și coolerul daca trebuie.

| marinaru777 a răspuns:

Instaleaza si cpuz e gratuit pe google
In functie de placa de baza poti pune ddr4 de frecventa mai mare dar depinde cat poate placa de baza. La memorii conteaza frecventa si latenta acel cl vezi ce pui.
https://www.google.com/......tau/%3famp

| marinaru777 a răspuns:

Sa faci un test aici si aflii ce poti upgrada
https://www.userbenchmark.com

| InOrOut a răspuns:

Sti sigur ca toate au 3000? Incearca sa le inversezi in sloturi, am patit si eu asa cu 2 memorii de acelasi fel ambele de 8gb si trebuia sa am 16gb si aveam doar 8. Le-am inversat in sloturi si le vede bine acum. Poate ajuta asta.

| Anonimous5 explică (pentru InOrOut):

Eu am luat Prebuild nu am umblat la
Memorii.

| NLS a răspuns (pentru Anonimous5):

Memoriile se pot "misca" uneori in slot, datorita dilatarii, apoi racirii.
Insa cand se "misca", si contactul nu mai e perfect, nu primesti deloc imagine pe ecran, nu vezi decat negru, si monitorul intra automat in standby.
La fel se poate intampla cand RAM ul nu e compatibil, sau e defect.

| Anonimous5 explică (pentru NLS):

La mine este totul perfect. Nu am ecran negru. Sau ceva de genul.

| neludana2000 a răspuns (pentru Anonimous5):

Da, inteleg, esti gamer, atunci fa manual ce ti-a scris
NLS, SAU ACELASI LUCRU AICI, Intră în BIOS și caută XMP, DOCP sau EOCP. Dacă o găsești, o activezi și selectezi frecvența dorită, dar ...ATENTIE...daca incepe sa-ti dea restart, intri inapoi si refaci cum a fosi. Ne spui ce s-a intamplat.

| neludana2000 a răspuns:

Ce model sunt memoriile, le-ai inlocuit decurand?
Daca sunt Corsair nu le suporta placa de baza.
Mai da detalii.

| Anonimous5 explică (pentru neludana2000):

Corsair vengeance. Placa de baza Gigabyte B450 DS3H