| Nicholas2200 a întrebat:

eu am un laptop cu placa video integrata nu dedicata. M-am uitat in properties si am vazut ca numai 64mb este alocat pentru partea dedicata sa zic asa(am Intel Hd Graphics). Am intrat in Bios si nu era nicio optiune care sa ma lase sa bag mai multi Mb pentru memoria dedicata. Tot stateam eu pe youtube si am vazut intr-un comentariu ca daca un joc are nevoie de mai multa memorie dedicata este alocata automat. Este adevarat ce a spus acel tip? Si daca nu, ce as putea face sa imi sporesc memoria dedicata?
P.S: Am 2 gb ram, stiu ca trebuie sa imi bag numai vreo 126 mb sau 200 si ceva

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca o placa video integrata si-ar lua cata memorie vrea ea nimeni n-ar mai cumpara placi video dedicate. Placa video integrata are o anumita memorie si cu atat ramane. Daca spuneai denumirea procesorului iti spuneam si cat este. La memorie trebuie sa mai adaugi macar 2Gb. Pentru asta trebuie sa vezi cum si cat suporta placa ta de baza.
Trebuie sa ne spui denumirea si modelul placii de baza, a procesorului si cate placute de RAM ai (1 sau 2).

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plăcile video integrate sunt slabe și nu sunt făcute pentru gaming.

Acea placa integrata are 64 mb memorie.

Iar dacă laptopul tău are doar 2 GB de ram de procesor nici nu vreau sa aud.

Nu poți sa faci upgrade la nimic...

Poate doar sa mai pui 2 GB de ramii dacă ai slot.

Treaba e ca dacă vrei sa faci gaming eu zic s-o lași balta.

Pt jocuri strânge bani și ia un laptop cu minim în hq sau în hq.
Dedicata Nvidia (850, 950,960, 970,980)

Minim 8 GB de ram ddr3.

Sau dai 4 000 de lei și iei o bicicleta eliptica ketler, un aparat pentru abdomene, abia generator, și o roata pentru abdomene.

Și atunci îți faci un corp calumea fără riscuri.
Asa ca las-o balta ca ajungi deformat din cauza it