| blacke a întrebat:

Eu as vrea sa urmez un liceu de info-mate-engleza pentru ca vreau sa devin informatician. Sunt clasa a 6-a. Ce carti mi-ati recomanda pentru informatica? Incerc sa invat python, c++ (cu c++ sunt praf, python mai merge cat de cat, dar tot nu prea dau batai de cap). Legate de limbaje de programare. cam ce ar trebui sa invat (pentru clasa a 6 a nu cred ca sunt ceva de invatat, asa ca ar merge si pentru alte clase, dar daca gasiti ceva interesant pentru clasa a 6a, nu ezitati sa-mi spuneti). Limbaje mai usoare, nu stiu, orice. Ofer funda. Mersi anticipat! happy

1 răspuns:
| DoctorWh0 a răspuns:

Pai incearca si tu cu html. C++ este mult mult prea avansat pentru clasa a 6a. Am incercat si eu in a-6a si nu am reusit. Si pentru carti... nu cred ca ai nevoie, gasesti tutoriale foarte bune pe internet, care iti arata si aplicatii practice. Dupa ce ai o vaga idee despe html incepe cu JS(Javascript), pentru ce vei incepe sa intelegi variabile, functii si alte chestii interesante. Spor!