| recort a întrebat:

Eu, momentam am memoria RAM structurata pe 2 placute, ambele de 1333. Daca iau o placuta de 1333 si pun una de 1600 va imbunatati performantele sistemului? Va multumesc anticipat. Funda pentru cel mai satisfacator raspuns.

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde daca suporta placa de baza. Cum se numeste placa de baza si care este capacitatea memoriilor? 1333 este frecventa numai.

| Minks a răspuns:

Nu o sa sesizezi diferente in daily use, viteza de lucru e influentata de mult mai multi factor decat frecventa la care functioneaza memoria ram.

| stlucian a răspuns:

1333 este frecventa de lucru si nu memoria RAM care e in GB:

http://www.emag.ro/......EZYMNBBBM/

Trebuie sa aiba aceiasi frecventa (1333MHz) si daca se poate acelasi producator.
Memoria RAM :
Memoria RAM iti tine datele si procesele cu care lucrezi pe moment si toate procesele functionale atata timp cat calculatorul este pornit. Cand nu mai este curent se sterg din memorie.
Din memoria RAM se intampla tot. Tot ce vezi si auzi la calculator. Este "masa de lucru" a procesorului.

Capacitatea memoriei RAM se masoara in MB (megabaiti) sau GB (gigabaiti). Cu cat mai mult, cu atat mai bine. Inseamna ca mai multe date pot intra in RAM, si atunci calculatorul functioneaza mai bine.
Exista placute individuale de 128 MB, 256 MB, 512 MB, 1 GB, 2 GB, 4 GB si 8 GB.

Bineinteles memoria RAM are si o frecventa, o viteza de incarcare si descarcare inpusa de fabricant la care sa poata functiona, care se masoara in MHz (megahertzi). 800 MHz, 1066 MHz, 1333 MHz, etc. Aceasta a ajuns chiar si pana la 2000 MHz.

Mai multe despre memoria RAM aici:

http://totuldesprecalculatoare.weebly.com/memoria-ram.html

| SorinLebron1981 a răspuns:

Nu e problema daca are alta frecventa http://bit.ly/1gEtSJN

| ShoboM a răspuns:

Sa inteleg ca frecventa ramilor este de 1333mhz si tu vrei sa pui de 1600mhz. Tu vrei sa pui una de 1333 si una de 1600 in celalalt slot, nu merge trebuie in amandoua sloturi sa fie de aceeasi frecventa mai ales daca e dual channel. Inainte sa pui doua de 1600mhz verfica daca placa ta de baza suporta acele valori. Sper ca te-am lamurit, fi mai clar in intrebare ca sa ti se poata raspunde mai concrethappy