| ALEXXXL19 a întrebat:

Exista adaptor sau ceva de genul. Am un singur slot de RAM DDR3 Low energi la laptop vreau sa pun doua de 4 adică am unu de 4 și mai vreau să cumpăr unu tot de 4 la fel sa fac 8. Dar având doar un slot imposibil.

7 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Din cate stiu, nu exista "RAM extern".
Fie vinzi placuta si cumperi alta de 8, (asigura-te de pe pagina oficiala a produsului ca placa lui de baza vede 8 GB de RAM)
fie ramai cu 4 si cumperi un SSD, daca nu ai inca (va aduce un spor de viteza, insa nu in "locurile esentiale").

O solutie de criza ar fi sa folosesti un stick USB 3.0 de 4GB.
Vezi in linkul de mai jos cum:
https://www.wikihow.com/Use-Pen-Drive-As-RAM

| PainTech a răspuns:

Nu exista asa ceva, nu ar fi practic, nu ar fi eficient.

O mica adnotare pentru NSL :
Exista "RAM extern", nu este la fel de eficient, are mai multe dezavantaje decat avantaje, dar exista ( intr-un fel ) in forma unui stick setat cu "ReadyBoost". Efectele se vad mai bine pe un sistem foarte slab. S-ar putea sa te intereseze, ALEXXXL19.

| NLS a răspuns (pentru PainTech):

Si eu ce-am zis mai sus, in ultima parte?

| PainTech a răspuns (pentru NLS):

Scuze, am citit doar prima parte.

| Ineys a răspuns:

Nu exista. Singura solutie este sa cumperi un singur modul de 8 GB.

| DoctorWh0 a răspuns:

Nup. din câte știu eu așa ceva este imposibil

| ALEXXXL19 explică:

Salut am luat recent un ssd Model Samsung SSD 860 EVO 250GB pe care am inlocuit hdd din fabrica de 500 gb care l-am montat in locul la unitatea optica printrun adaptor rak parca se numeste l-am cumparat din china cam 20 lei si am formatat hdd pentru date si ssd doar sistem si programe, de pornit porneste mai repede dar ram e cam tot ful la ce fac cu el, laptopu e luat in august 2016 de la altex n-a fost deloc in servis doar eu personal i-am schimbat placa de retea wifi si hdd cu ssd si unitatea optica cu hdd.Multumesc de ajutor am incercat acea optiune du flash memori dar nu e asa de rapida