| NonameQWERTY a întrebat:

fac un pc pe socketul 1151 cu piese folosite si am luat placa de baza gigabyte z170-hd3, i3 6100, ram 8gb 2400mhz, ssd adata panther 350, problema e ca nu pot sa instalez nici un sistem(am incercat multe stickuri), am pus in loc de i3 i5 6400 si totul lucreaza perfect.De ce cu acest i3 nu lucreaza? Cu i3 6100 pur si simplu calculatorul se duce in restart.

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pai din ce zici, procesor defect, ce sa fie?

5 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Poti intra in BIOS cu i3-ul sau iti da direct restart?

| NonameQWERTY explică (pentru PainTech):

In bios intră

| PainTech a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Ciudată problema.
Poate fi :
1. Procesor defect
2. Setări in Bios necorespunzătoare

| 0x11111051 a răspuns:

Poate are vreun defect fizic procesorul?

| DoctorWh0 a răspuns:

De ce ai înlocui i5-ul cu un i3?
Uită-te și tu pe YouTube și ai să vezi că i5-ul e mai performant.
E posibil sa fie din cauza unui update la bios, însă nu cred, deoarece placa suporta și procesoare 7th gen.
Nu îți apare nimic pe ecran?

| NonameQWERTY explică:

Am o întrebare i3 6100 va lucra cu ram de 2400, 2666, 3000 mhz? Nu înțeleg de ce pe site Intel scrie DDR4-1866/2133, DDR3L-1333/1600 @ 1.35V.