| david444 a întrebat:

folosesc routerul de la digi si prin wifi am un maxim de 120 mb/s, am fiberlink 500, ce router recomandati pentru viteze de 300-400 mb/s prin wi-fi?
(Sunt incepator cand vine vorba de retelistica so bear with me).

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Router-ul tau de la Digi are 4 iesiri de cablu UTP, pentru care sunt alocate pana la 4/5 parti din banda disponibila, iar pentru wi-fi sunt alocate 1/5 pana la 1/3 parti din banda disponibila la intrare.
Pentru a avea viteza de 3-400 mbps tu ai nevoie de banda de intrare de minim 1000 mbps si un router pe masura, + echipamentul wi-fi capabil la terminal. Si asa, viteza va scadea cu distanta de transmisie dintre router si dispozitivul wi-fi, respectiv si din cauza obstacolelor din zona de propagare ale undelor.

| Frank51 a răspuns:

Tu ai bine, eu de abia prind 50Mb/s, si stau fix langa el. Am avut si routere mai scumpe si tot degeaba, prindeam maxim 200Mb/s. Decat sa iti recomand sa cumperi unul scump si sa nu te satisfaca mai bine iti spun sa intrebi prietenii daca au ei ca sa vezi totusi ce viteze prind si apoi sa cumperi.