| DoBrOOO2001 a întrebat:

Ieri am fost sa imi repar vechiul monitor.
Acer Al1916 si aparent am avut o lampa arsa, au schimbat-o si cand am ajuns acasa l-am bagat in priza, l-am conectat la pc, am facut setarile pe recomended si am observat ceva, unele culori gen rosu sau umbrele se vad destul de ciudat ca si cum pixelii s-ar misca acolo si se vede destul de urat si pe Youtube. Si inainte nu se vedea asa, daca ma duc acolo s-ar putea sa rezolv ceva? Adica se poate sa fi miscat ei ceva sa se vada astfel?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa schimbi frecventa cadrelor (la rezolutie). De obicei la 60 Hz functioneaza imaginea fara palpaire, dar poti incerca si pe 75Hz. Rezolutiile asociate acceptate pe majoritatea monitoarelor: 1024 si 1200 pixeli).

| DoBrOOO2001 explică (pentru Bula):

Am incercat acum sunt pe 75hz si nu mai face chestiile cu pixeli care palpaie, dar la culoare rosu se vede foarte ciudat daca este mai inchis il face pixelat si se vede naspa rau culoare rosu sau nuantele care pornesc de la deschis la inchis

| Bula a răspuns (pentru DoBrOOO2001):

Incearca monitorul si pe un alt calculator.
Daca si la alt calculator apar asemenea perturbatii, atunci du monitorul inapoi unde l-au reparat.
Daca la alt calculator merge bine, atunci problema trebuie cautata mai departe in calculatorul tau.

| DoBrOOO2001 explică (pentru Bula):

Ok

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La service l-ai probat după reparație?

| DoBrOOO2001 explică (pentru sierra1):

Da. adica mi l-a aratat dar nu in windows doar asa cu no signal si din astea

| sierra1 a răspuns:

Folosește imaiginile de aici să vezi ce nu e in regula

https://www.raymond.cc/blog/free-ways-to-test-your-monitor/