| Alinflorea20 a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un laptop ASUS K53U
si are asa:Free DOS
2 GB RAM DDR3
AMD BRAZOS 1, 60GhZ
Ati Radeon HD 6290
320 GB HDD.
SI pe CD de la el scrie ca e compatibil doar cu windows 7 64 biti.
Il am, cand il bag, il pornesc si apare decat ecranul care scrie mare Asus si dupaceea 1-Load freedos with maximum ram free
2-etc...
si am mai citit undeva si zice ca trebuie sa setez din bios ceva cu CD rom.
stiu cum sa setez problema e ca nu apare.cand intru in BIOS sunt 5 meniuri
Main,Advanced,Boot, Security, Save%Exit
am dat la Boot si apare asa:
Boot Configuration:Uefi Boot (Enabled
Pxe Rom(Enabled)
Boot Option 1[PO:ST9320325AS...
Boot Option 2[P1:Slimtype DVD A...
Boot option 3[]
Boot option 4 [Disabled]
mai jos HDD BBS Properties
Network Device BBS Properties
Add new boot option
Delete Boot Option.
CE SA FAC? VA ROg Ajutor!

Răspuns Câştigător
| ZACat99 a răspuns:

Salut stiu exact care-i treaba dar trebuie sa fii cooperant.Deci mai intai fa setarile astea:

Boot Option 1:Slimtype DVD A...
Boot Option 2:ST9320325AS...
.

Ok cam asta e.Acum incearca ia pui dvd-ul cu windows sau ce os ai sa se instaleze. DACA nu merge spune-mi denumirea completa a :ST9320325AS...

Bafta!

1 răspuns:
| relian a răspuns:

Nu prea am inteles ce vrei exact sa faci? Daca ai cumparat un laptop nou atunci vine cu tot cu windows, deci nu ai tu ce mai instala nimic.Doar il aprinzi si faci ce iti spune, adica setezi ce nume sa aiba si chestii de genul asta.Nu stiu de ce are CD cum spui, pentru ca eu nu am mai vazut laptopuri ca vin cu CD.Deci nu vad ce vrei sa faci de fapt. Daca tu vrei sa schimbi windowsul poti pune pe el orice windows vrei nu neaparat windows 7 ca asa zice nu stiu unde.Nu este adevarat.Doar ca este pe 64 de biti aia da.Deci poti instala orice windows vrei tu dar sa fie pe 64 de biti.Asta 100%.Ca sa intri sa booteze de pe CD intri acolo in bios asa cum ai spus, mergi la boot acolo cobori cu sagetile la boot option 1 si dai enter.O sa ti se deschida ceva acolo hardd sau dvd si alte chestii. Undeva inm dreapta scrie ce sa folosesti sa pui ce vrei tu 1.Adica daca sa zic ai undeva DVD dai clik pe el dupa care cu tasta f6 sau cu ce tasata scrie acolo in dreapta urci DDV pina pe pozitia 1.Ala o sa fie primul device dupa care laptopul o sa booteze. Apoi dai f10 si iesi cu salvare.Sau dai esc mergi la bios main menu si mergi la save& exit si la fel iesi cu salvare.Inainte de asta adica inainte sa intri in bios sa faci chestia asta pui CD in DVD-rom si faci chestille astea cu Cd bagat, iar dupa salvare si iesire o sa spuna sa apesi orice tasta sa booteze dupa CD. apesi orice tasta si calc o sa plece dupa CD cu windowsul ce vrei sal instalezi.Asta daca vrei sa instalezi alt windows.Dar cum am zis laptopul tau a venit cu windows pe el.Si daca vrei sa updatezi la windows 8 trebuie sa lasi acolo e ai si o sa iti inlocuioasca windowsul 7 cu 8 si sa ai si licenta.Altfel daca instalezi windows 8 fresh atunci nu o sa ai licenta.Sau poti instala iar windows 7 fresh si cind cere sa te inregistrezi pui keyul ala de pe spatele laptopului si o sa ai laptop cu windows fresh si dupa poti updata la windows 8.Se fac chestile astea pentru ca calc vin noi cu o multime de magarii pe ele care til face slow.Asa se recomanda ca un calc sa fie iar formatata si reinstalat windowsul si dupa o sa fie totul ok.Nu o zic doar eu asta mia ziso si un tip ce lucreaza pentru Microsoft. Sper sa te ajute ceva ce am scris pe aici.Dar trebuie sa spui mai clar ce vrei sa faci. Daca e da un mesaj, asta daca nu ai rezolvat ce problema ai.Din ce tu ai scris la optiunea boot asa ai primul sa booteze dupa hard, 2 dupa DVD si etc.Citeste in dreapta ca ai un mesaj cind ajungi in bios la boot option 1 sau 2 si faci ce spune acolo.Bafta