| Thunder182 a întrebat:

Imi poate recomanda cineva un laptop de gaming care să ducă fără probleme jocuri precum: world of tanks, max payne 3, call of duty ghost, cod ww2, gta 5.etc și sa coste pana in 3.000, maxim 3.100 lei?

Răspuns Câştigător
| bogdan324 a răspuns:

Normal as sfatui pe oricine sa isi puna singuri ramii fiindca nu este ceva complicat insa in cazul tau nu vreau sa pierzi garantia in caz ca o faci si isi dau aia seama asa ca:
Daca dai comanda la laptop dar si la rami tot de la ei atunci vorbeste cu cei de la pcgarage sa iti puna ramii inainte sa iti trimita laptop-ul, asa nu pierzi garantia.
Insa daca vrei sa iti pui ramii ulterior, du-te la un service autorizat, nu ar trebui sa dureze mult si tot vei avea garantie.
Toata treaba nu ar trebui sa treaca de 50 lei, adica tot ce fac ei este sa scoata capacul de jos in cazul tau, pune ramul acolo, pune capacul la loc si aia e.
SSD-ul este o memorie de stocare mult mai rapida fata de un hdd normal, deci windows-ul si orice program se vor incarca foarte rapid.

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Daca vorbesti de gta 5 sa stii ca jocul ala mananca ceva ram, adica poate sa treaca de 8gb utilizati, merge si pe 8 destul de ok insa sa nu tii foarte multe lucruri deschise pe fundal gen google chrome sau orice mananca mult ram.
Eu ti-as recomanda laptop-ul asta insa cu conditia sa ii mai adaugi inca 8gb ram pe viitor, dupa n-ai treaba, poti deschide pagini la greu si in chrome, discord si ce mai vrei tu ca tot poti sa te joci linistit.
https://www.pcgarage.ro/......lth-black/
Ala e cel mai bun laptop la pretul ala fiindca are un ryzen destul de puternic cu 4 nuclee si 8 thread-uri, un gtx 1650 care este semnificativ mai bun ca un 1050 pe care l-ai gasi normal intr-un laptop din acel segment de pret, atata ca nu stiu cat ti-ar ajunge aia 500gb insa macar este un ssd.
Eventual daca vrei poti lua si asa ceva

| Thunder182 explică (pentru bogdan324):

Mulțumesc mult! Apropo, cum fac treaba asta, cum ii mai pot pune 8gb de ram?
O fac într un service specializat?
Cam cât poate sa coste?
500 de gb mi se pare ok, dar ce inseamna ssd?

| Al3x998 a răspuns (pentru Thunder182):

SSD (Solid State Drive) este un fel de hdd. doar ca este mult mai rapid.

| bogdan324 a răspuns (pentru Thunder182):

Normal as sfatui pe oricine sa isi puna singuri ramii fiindca nu este ceva complicat insa in cazul tau nu vreau sa pierzi garantia in caz ca o faci si isi dau aia seama asa ca:
Daca dai comanda la laptop dar si la rami tot de la ei atunci vorbeste cu cei de la pcgarage sa iti puna ramii inainte sa iti trimita laptop-ul, asa nu pierzi garantia.
Insa daca vrei sa iti pui ramii ulterior, du-te la un service autorizat, nu ar trebui sa dureze mult si tot vei avea garantie.
Toata treaba nu ar trebui sa treaca de 50 lei, adica tot ce fac ei este sa scoata capacul de jos in cazul tau, pune ramul acolo, pune capacul la loc si aia e.
SSD-ul este o memorie de stocare mult mai rapida fata de un hdd normal, deci windows-ul si orice program se vor incarca foarte rapid.