| D33NN3R a întrebat:

Imi puteti da si mie un magazin de unde as lua un processor Intel inside i5 sau ceva de genu ca sa pot juca dayz.
Si sa imi dati si pretul cam cat ar costa.
Multumesc.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atunci este asta: http://ark.intel.com/......e-1_80-GHz
Are socket FCBGA1023. Uite o lista completa: http://www.hardwaresecrets.com/article/A-Complete-List-of-CPU-Sockets/373/4
Mai jos o sa gasesti si socket-ul tau. Vezi ce procesoare sunt acolo si cauta-le pe rand.

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Raspunsurile de mai sus sunt date in dorinta de a primi puncte si gata. Spune-ne ce placa de baza ai (denumirea) si apoi mai discutam.
Daca nu stii ia de aici programul asta: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html
Sus in dreapta unde scrie "1.71.1 setup, english" (daca vrei poti sa-l iei si in chineza daca stii) instaleaza-l si spune-ne ce scrie la mainboard si model.

| D33NN3R explică (pentru Salontanul):

Motherboard :
Manufacturer : Acer
Model : EA50_CX V2.02
Chipest : Intel Ivy Bridge Rev. 09
Southbridge : Intel HM77 Rev. 04

BIOS :

Brand : Insyde Corp.
Version : V2.02
Date : 07/30/2013.

| Salontanul a răspuns (pentru D33NN3R):

Imi pare rau! Placa asta de baza n-o gasesc. Cred ca este vorba de un laptop!? Daca da spune-mi denumirea si modelul laptop-ului: Acer model. etc.

| D33NN3R explică (pentru Salontanul):

Acer aspire E1-572

| Salontanul a răspuns (pentru D33NN3R):

Nu stiu daca ai dat datele corecte dar laptopul tau are un procesor i5-4200U care functioneaza intre 1, 60 Ghz si 2, 60 Ghz.
http://ark.intel.com/......o-2_60-GHz
In acesta situatie nu-ti recomand sa-l schimbi doar sa-i maresti frecventa din BIOS. La 2.60 este un procesor foarte bun si trebuie sa iei doar un suport cu cooler pentru laptop. Daca totusi vrei sa-l schimbi, trebuie sa iei un procesor care functioneaza pe socket FCBGA1168. Am gasit asta: Intel Core i7-4510U @ 2. 00GHz care lucreaza pana la 3.1 Ghz.
Din pacate nu-l gasesc pe internet. Daca ai rabdare poti sa-l cauti tu mai mult.

| D33NN3R explică (pentru Salontanul):

Scuze,este Acer Aspire E1-570.

| Salontanul a răspuns (pentru D33NN3R):

Atunci este asta: http://ark.intel.com/......e-1_80-GHz
Are socket FCBGA1023. Uite o lista completa: http://www.hardwaresecrets.com/article/A-Complete-List-of-CPU-Sockets/373/4
Mai jos o sa gasesti si socket-ul tau. Vezi ce procesoare sunt acolo si cauta-le pe rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

PC GARAGE pretul variaza, pc garage e cel mai bun magazin de electronice.

| adrianbestboy98 a răspuns:

E 1000 de lei unu daca ai atata ia-l de la mediagalaxy ca acolo gasesti I5 4690K

| Chiperi a răspuns:

Ai putea comanda de pe pcgarage si costa undeva la 900 lei.

| rosi87 a răspuns:

De ce neaparat Intel, cand procesoarele amd rezista la temperaturi,, magnifice''
si sunt benefice pentru gaming? Un procesor amd este mult mai ieftin decat un Intel la care platesti 40-60% doar Logo-ul.
Un site foarte bun in care gasesc tot ce vrei este dc-shop.Costa i5-ul in jur de 800 lei.