| VikingBoss1995 a întrebat:

Imi recomandați un laptop pentru editare dar sa fie portabil.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca este vorba de editare de text /grafica, atunci orice laptop cu minim 2Gb memorie RAM functioneaza perfect, cu sistem de operare Linux (Ubuntu sau Mint), care are si pachet Office, cat si programe de editare foto necesare. Toate sunt cu licenta gratuita.

Daca e vorba de editare media (filme, muzica) atunci este recomandabil sa folosesti programe specializate de editare, dar majoritatea sunt pentru windows si cu licente contra cost.

| RAY a răspuns (pentru RAY):

De ce laptopul ala?
are un cpu bun Intel® Core™ i5-7300HQ 2.50 GHz, Kaby Lake, se termina in Q desi e bun la editare
15.6", Full HD, IPS un ecran care reda culorile natural
4GB ram =eu as mai adauga inca 4 gb
1TB=dar e nevoie de un ssd, undeva la 200 de ron
nVIDIA GeForce GTX 1050 2GB = o placa buna video https://www.youtube.com/watch?v=Wok2KYVOw80

| VikingBoss1995 explică (pentru RAY):

Mersi

| Codrinn69 a răspuns:

Recomand un Asus cu un procesor undeva la i3-i5 cu o placa video GTX 1030. Are un pret destul de bun si calitate.