| anonim_4396 a întrebat:

Imi spuneti de ce de un an nu mai citeste laptopul cd-urile? Nu am folosit vreun cd decat acum 2-3 ani, azi am vrut sa il folosesc si nu mi-l citeste.Help Dau Fundita!

Răspuns Câştigător
| Live4Ride a răspuns:

Posibil sa fie si de la cd? ai incercat cu alte cd-uri? vezi ca cd-romul are o lentila din sticla care ar trebui stearsa curatata din cand in cand. daca nu l-ai folosit 2/3 ani sigur e numai praf pe ea! Incearca sa dai cu un servetel umed pe acea lentila si poate va merge. Daca atunci cand bagi cd-ul in laptop nu se aude nici un fel de zgomot atunci sigur este ars/stricat cd-romul! Este posibil sa fie mai ieftin sa cumperi un cd-rom extern pe cablu USB daca este ars! Succes!

| GigiCelMaiPeste a răspuns (pentru Live4Ride):

Mersi dude! Aceasta metoda a functionat! Acuma ai uitat sa precizezi "a se sterge cu servetel uscat", sau nu stiu, eu nu m-am riscat, asa ca am dat peste servetelul umed cu servetel uscat, totusi, mersi! Succes si tie!

| GigiCelMaiPeste a răspuns (pentru GigiCelMaiPeste):

Si nu era de la cd, si apropo, are ceva daca am sters cd-ul cu servetel umed apoi cu ucat?

| Live4Ride a răspuns (pentru GigiCelMaiPeste):

Pai daca dai cu umed nu are nimic, dar daca dai cu cel uscat o sa zgarai cd-ul si posibil sa nu il mai citeasca happy

| GigiCelMaiPeste a răspuns (pentru Live4Ride):

Ok, mersi de explicatie, numai bune!

8 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

Pai daca nu l-ai folosit. nu mai citeste fotocelula. sa depus praf.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca nu ai folosit CD-uri decat acum 2-3 ani de unde stii ca de un an nu mai citeste?

| Marycel a răspuns:

Salut, aceași problemã am avut și eu cu PC-ul, totul a fost de la CD-Rom ( Bine al meu era CD +DVD 2 în 1 ), și m-am dus să-l repar la un service PC și l-am rezolvat, Fundă?