| anonim_4396 a întrebat:

In decembrie am cumparat un laptop Lenovo L340-15IWL Laptop (ideapad) si de o saptamana si ceva am sesizat faptul ca tasta capslk, cea de sub ESC, tab si shift din stanga nu merg. Cealalta tasta shift din dreapta merge.
Cand activez caps lock din tastatura vizuala se aprinde si led-ul din tastatura dar cand apas pe tasta nu se opreste. Am cautat pe google cum as putea activa aceste doua taste banuind ca dupa actualizare nu mai merg si trebuie sa le opresc eu dar degeaba(laptop-ul functioneaza doar cu win 10 si este instalat la un centru autorizat). Acum trei saptamani am lasat putin laptopul pe birou langa imprimanta dupa ce am scos un proiect pentru scoala si cand m-am intors dupa 15 minute pisica isi marcase pe ecran; am sters imediat ecranul si am dat dupa cu uscatorul de par ca sa se usuce si in zonele de dedesubt dar nu foarte rau incat sa afecteze ceva. Totul e mers ok atunci, nu am avut probleme pana acum ceva timp cand am vrut sa fac ceva in office si am obs ca nu merg tastele astea.
Ce credeti ca ar putea avea? Acum nu il pot trimite la un service pentru constatare din cauza virusului asta sau sa ma duc pana la Bucuresti la service sa vada pe loc ce are...
DAU FUNDA!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La unele tastaturi, tasta CapsLock se stinge la simpla apasare al tastei, la altele trebuie sa apesi (si) tasta Shift dedesubtul lui (sau tasta Fn).
Incercarea o poti face in orice editor de text.
Daca nu merge nicicum, atunci foloseste-te de garantie pentru inlocuirea tastaturii.
Poti folosi si o tastatura exterioara cu mufa USB, daca ai probleme cu tastatura incorporata.

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru Bula):

Am incercat toate metodele... fara rezultat.
La garanție ma gândeam si eu dar acum nu cred ca mai este nimeni care sa lucreze sau imi este frica ca trimit si blochează ăștia tot si raman fara laptop cine stie cat... asa mai bine stau cu el stricat si cand va reveni la normal toata nebunia asta sa il pot duce/trimite la un service pe garantie

| Bula a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Foloseste o tastatura exterioara.
Poti folosi si un mouse exterior.
Ambele pot fi din cele mai ieftine, dar sa fie cu mufa USB.

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru Bula):

Am mouse wireless de cand am cumparat laptopul. Este mult mai practic si rapid. La tastatură foloseam doar două taste dar este enervant si cand te grăbești... E super greu

| sierra1 a răspuns:

Nu-l trimiți, nu-l duci (nu contează cauzele) riști să pierz garanția, știi și tu asta

| Anonimcunoscut123 a răspuns (pentru sierra1):

Mai lucrează cineva acum? La mine in oras este totul închis.

| sierra1 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Cam așa e peste tot și va fi mai rău

| Anonimcunoscut123 a răspuns:

Heei
Am rezolvat problema. am fost dupa starea de urgenta la Depanero(este singurul service autorizat Lenovo pentru gama din care face parte modelul meu) si intr-o saptamana era diagnosticat si reparat pe garantie. A fost de vina upper space ul.
Multumesc pentru sfaturi!