| GoodLuck15 a întrebat:

In partea laterala a carcasei unde e placa de baza se simte o caldura mare si in partea de sus a carcasei la fel, desii am 3 ventilatoare nu stiu de ce e asa cald inauntru.Cu speccy placa de baza sta intre 40-43 de grade.Imi puteti spune voi care e temperatura optima pentru placa aceasta:Gigabyte ep45-ds3p?
Funda si vot!

11 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

In partea de sus e posibil sa nu ai cooler la sursa, de aceea se incalzeste, la fel si lateral, temperatura e bune, eu nu stiu ce te panichezi asa si tot intrebi omule.am procesor amd si am avut temperatura 75 grade la el si nici pe dq nu a a vut, ma jucam ca un copil mic pe pc

| GoodLuck15 explică (pentru DaniTDCI):

Omule sursa e pozitionata jos cum sa nu am cooler la sursa? plus ca am si ventilator de 120mm in fata care baga aer in carcasa.

| WxRo a răspuns:

E a 3-a intrebare pe care o pui cu acelasi subiect. Omule este ok temperatura si la placa de baza si la procesor!
Northbridge-ul poate ajunge si la 110 grade pe placa asta.iar procesorul are tjmax in peste 80 de grade.
Tu cauti neaparat ceva stricat cand de fapt el nu exista happy

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Da dar nu imi comvine mie sa se simta caldura asa la carcasa ca doar nu am dat banii degeaba pe carcasa.asa tineam piesele intr-una de 20 de lei... apropo nu e northbridge e yorkfield si are temperatura optima pana in 71.2 dupa ma gandesc ca face throttling.

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Dupa raspunsul asta mi-am dat seama ca de fapt nu stii despre ce e vb. faci niste confuzii imense.
Tu ai intrebat de placa de baza si de temperatura placii de baza. Placa de baza are un chip care se incalzeste in principal ...NORTHBRIDGE.
Northbridge cu siguranta nu e yorkfield.Pt ca yorkfield este codename-ul de la procesor. Nu au nicio legatura una cu cealalta.Eu ti-am raspuns strict la intrebarea despre placa de baza!
Daca tu vrei sa duci un q la temperatura de i3 ...bafta.

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Scuze.Eu am raspuns ca ai mentionat ca am pus 3 intrebari pe tema asta si credeam ca te referi la procesor.
Deci pentru ultima data sa nu imi fac griji in legatura cu procesorul?
E clar ca i3 consuma si mai putin si al meu e un procesor si mai batran ce-i drept.

| WxRo a răspuns (pentru GoodLuck15):

Stai linistit si cu procul si cu placa de baza. Este super ok temperatura iar cooler-ul pe care il ai este unul extrem de decent. 55 de grade in full load este super ok pentru acel proc

| GoodLuck15 explică (pentru WxRo):

Da dar in cs go sare si de 55 uneori ajunge si la 60 dar dupa scade.Cum spuneam o sa pozitionez radiatorul coolerului spre ventilatorul din carcasa ca sa nu mai traga caldura de la placa video.

| UnNimeniFaraNimic a răspuns (pentru GoodLuck15):

După mine sunt temperaturi normale. Și din câte știu 65-70 e destul de ok. Când sare peste nu mai e ok, și trebuie să cercetezi. Acum dacă tu vrei să ai 30°, încearcă. Nu ai nimic de pierdut.

| UnNimeniFaraNimic a răspuns:

40-43 in idle(cand nu faci nimic) sau 40-43 cand joci ceva? In idle 40-43 e cam mult. Chiar daca ai 3 ventilatoare daca o ti sub birou, unde are un air-flow scazut, nu o sa ajute prea mult. Procesorul, placa video sunt ok? Ce procesor ai, ce placa video ai, cooler. etc. Incearca sa reinstalezi windows-ul si sa cureti unitatea de praf(se face odata la 2-3 luni cel putin, eu o fac o data pe luna/doua luni)

| GoodLuck15 explică (pentru UnNimeniFaraNimic):

43 cand ma joc logic si jocuri precum cs go, gta 5 care chiar consuma.Procesorul e q9550 60 de grade maxim dar o sa mut coolerul cu radiatorul spre ventilator findca am impresia ca trage caldura de la placa video.Placa video are o temperatura si ea ok 60 de grade maxim in full load e un gtx 770.