| LeKko a întrebat:

incerc sa inlocuiesc windows 7 cu windows XP, iar la instalarea prin bios,imi spune ca nu am hdd in pc...iar eu chiar acum folosesc acest laptop cu hdd in el, normal...ce trebuie sa fac sa reusesc instalarea?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Despre ce laptop e vorba? Daca nu sunt drivere XP pentru laptopul tau (SATA) te chinui degeaba! Hardul nu are driver XP si e normal sa nu il vada. In final laptopul tau nu stie XP! Vezi daca ai in Bios optiuni pentru SATA! Trebuie sa dezactivezi sau sa schimbi setarile AHCI pentru ca Windows XP sa vada hard drive-ul SATA.

2 răspunsuri:
| LeKko explică:

Laptop model MSI CR610X; o sa verific ce ai spus neluL... multumesc mult!

| neluL a răspuns (pentru LeKko):

Daca gasesti in BIOS ->
Schimba SATA Native Support de la enabled la DISABLED
De la AHCI la IDE emulation
BIOS -> Config -> SATA -> schimba: AHCI to Compatibility
Seteaza ACHI mode la IDE mode
Salvezi cu F10 si incearca sa instalezi dupa XP