| ROBERTONE a întrebat:

-Intel Core i3 - 3240 3, 4Ghz
-Ram 8GB DDR3 1600Mhz
-Placa de baza MSI H61M-P31/W8

Ce placa video mi-ar trebui, sa fie intr-o stare optima.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Ca sa fie intr-o stare optima fara bottleneck ai nevoie de un GTX 660, 750Ti, sau un R9 270/370.

Poti incerca si pe viitor cand mai ai nevoie, acest site:
https://thebottlenecker.com/calculator
iti arata informativ sistemul care va avea cel mai putin bottleck, bazat pe teste si benchmarkuri.

4 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Defineste "optima". Ce buget ai si ce vrei sa-ti duca? Nou nouta sau sh?

| costinvlad a răspuns:

Dacă ai PCI e expres x16 îți recomand în bugetul tău cea mai buna placa video. Minim un GTX 1060 sau RX 590 recomand. Merge probabil și RTX 2080 TI. Nu contează CPU cu cât e mai buna placa video cu atât mai multe fps o sa ai. De exemplu Celeron cu GT 1030 versus Celeron cu RTX 2080TI o sa câștige cel cu RTX 2080TI.

| RusCristian a răspuns:

Poți instala o placa video în funcție de compatibilitatea plăcii de bază. Referințe ai aici: https://www.userbenchmark.com/System/MSI-H61M-P31W8-MS-7788/294

| ROBERTONE explică:

Eu am vrut sa imi iau un Asus GTX 950 Strix, dar am intrat pe site-ul lui Frank51 si bottleneck-ul e de 9%, deci o sa imi cumpar GTX 950-ul big grin! Multumesc tuturor!