| Stefan123x a întrebat:

intrebare despre memoriile ram, mai exact difera performanta de la producator la producator? Gen kingstone vs Crucial, sau ceva de genu. Mie nu imi place marca Dell de exemplu.
Daca e asa, spuneti-mi si mie va rog ce recomandati si ce nu.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Da.
Daca specificatiile sunt identice, atunci si performanetele sunt la fel.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Kingstone e nr1 parerea mea

| sierra1 a răspuns:

Un site specializat indică următoarea clasificare dpdv al exprimării satisfacției clienților:
Corsair
G.Skill
Micron
OCZ
Mushkin
Kingston
Hynix
Transcend
Samsung
Lenovo
----------------------------------------
Pentru un user casnic, diferențele între producători sunt nesesizabile

Alti producători:
---------------------------
ADATA
Apacer
Asus
Axiom
Buffalo Technology
Chaintech
Corsair Memory
Crucial
Dataram
Fujitsu
G.Skill
GeIL
HP
HyperX
IBM
Infineon
Kingston Technology
Lenovo
Micron Technology
Mushkin
Nanya
PNY
Rambus
Ramtron International
Rendition
Renesas Technology
Samsung Semiconductor
Sandisk
SK Hynix
Silicon Power
Super Talent
Toshiba
Transcend
Wilk Elektronik

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt doar 3 producători de chipuri de memorie, SAMSUNG, Micron și SK HYNIX, la fel cum sunt și doi mari producători de chipuri video, AMD și Nvidia. Tot ce fac al de Corsair, Adata, Kingston, etc. e să ia respectivele chipuri, să le binuiască, (adică să le separe după performanță/eficientă) să le pună pe un cablaj imprimat sub formă de DIMM, și să le împodobească eventual și un nefolositor element de răcire. După ce torul e zis și făcut, în funcție de mindshare-ul pe care îl are compania și performanța chipurilor binuite se atașează și un preț... Așa că stai liniștit, vrei performanță, dai mai mulți bani. RAM-ul în general are garanție pe viață. Câtă performanță vrei, atât largești buzunarul. Vrei să știi care e mai performant, te uiți la specificații, nu la producător. "Producătorul" este unul dintre cei trei, iar performanța îți e vândută cu lingurița, mai bine spus, "cantarită"... Nu vorbim de o firmă care produce calitate și una care nu.

| Stefan123x explică (pentru anonim_4396):

Ok, deci modelul placii ram nu are legatura cu perfomanta? Gen 8gb ram HyperX e la fel cu 8gb Dell? Totul tine de specificattile acesteia?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Stefan123x):

Da. Dacă ambele sunt spre ex. 1600MHz, CL9, 1.35V, atunci ambele vor fi o apă și-n pământ. Diferența vor fi ornamentele de "răcire"...

| Bula a răspuns (pentru Stefan123x):

Da.
Daca specificatiile sunt identice, atunci si performanetele sunt la fel.

| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Corsair si Kingstone sunt cele mai raspandite brenduri si nu cred ca am auzit pe ninenea sa-i fi cedat.
Eu am Kingstone de 6 an pe pc si nu am intampinat nici o problema