| anonim_4396 a întrebat:

întrebare mai ales pentru cei ce au trecut prin asta. Dacă mi s-a defectat un SSD și-l duc la garanție, care sunt șansele să am datele de pe el înapoi?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Egale cu zero. In primul rand ca la SSD-uri se duc dracu' toate datele nu numai o parte ca la HDD. Totusi, daca se poate recupera te costa o avere: Defect logic Sistem de fisiere corupt / virusi / malware / SSD formatat 45€ – 120€
Defect fizic SD-ul nu este detectat sau este detectat incorect
150€ – 250€. De aceea este bine sa tii datele in Cloud. Eu am circa 80 Gb de Cloud : Digi Cloud, Drive de la Google, Dropbox, One Cloud de la Microsoft, Amazon Cloud Drive. Toate gratuite mai putin cel de la Digi unde dau o suma modica pe 50 Gb.

2 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Slabe,de pe ssd nu prea se recupereaza date

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bănuiala mea e că cumva poate s-a corupt firmware-ul deși nu făceam vr-un update. Sau poate a murit controlerul, nu văd de ce ar fi murit chipurile de stocare întrucât erau healthy ultima oară când am verificat.