| anonim_4396 a întrebat:

Intrebarea mea este legata de viteza de internet transmisa prin router.Am @100mb de la provider si daca folosesc broadband ajunge la 95-98mb dar cand folosesc wireless ajunge la 23-25mb chiar daca nu este decat un laptop conectat in acel moment.E posibil sa fie din cauza routerului sau care este cauza? Mentionez ca routerul este Asus rt-g32 iar laptopul Acer aspire 7540g.

Răspuns Câştigător
| MaxiZ a răspuns:

Eu am un router Asus RT-N12+ 802.11n : up to 300 Mbps
Pe laptop windows 7, Windows Task Manager, Networking, am Link Speed 72 Mbps. Viteza netului telekom adsl prin cablu telefon (50lei/luna) e 14Mbps download si 1Mbps upload, deci nu pot verifica netul daca prinde 72Mbps wireless, insa daca copiez un fisier din retea de pe alt calculator in laptop, imi arata 81% din cei 72Mbps, adica 58Mbps in retea si presupun ca e destul de bine.

La tine problema e routerul.

M-am uitat pe net aici http://www.asus.com/Networking/RTG32/specifications/

Vad ca suporta: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.3, IEEE802.3x, IEEE 802.3u, IPv4, CSMA/CA, CSMA/CD, dar nu suporta IEEE 802.11n.

Standardele pentru wifi mai folosite sunt IEEE 802.11 sunt b, g, n, ac si altele.
Routerele au in general b, g si n.

b are viteza 11 Mbit/s

g are viteza 54 Mbit/s si practic merge pe la 22Mbit/s asa cum e la tine

n are viteza 54 Mbit/s to 600 Mbit/s.

Prin urmare routerul tau are pe wireless o viteza in jur de 22Mb/s, iar prin cablu 100Mbps si merge conform specificatiilor - care de obicei nu sunt scrise clar, pentru a fi cumparat mai usor. (viteza pe wireless nu e trecuta fiind mai mica si apare numai viteza prin fir care e mai mare)

Pentru viteze mai bune, trebuie un router wireless cel putin 802.11n. Prima data nu am vazut ca nu are 802.11n - majoritatea routerelor au 802.11n. Dupa ce am vazut 54.0 Mbps la conexiune, am banuit ca e setat pe 802.11g de la setari, insa vad ca nici nu are 802.11n.

http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11

14 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Trebuie sa fie de la router, care imparte semnalul intre reteaua cu fir si cea fara fir.

| MaxiZ a răspuns (pentru halogen001):

Pai routeru are 100mb viteza..deci ar trebui sa fie capabil sa ajunga pana la 70-80mb zic eu si wireless.

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

Asa e, in wireless ar trebui sa ajunga la 70Mbps. Depinde de router daca da semnal bun si de receptorul wifi din laptop. Daca semnalul e mai slab, distanta e mai mare, exista pereti intre router si laptop, routerul nu e puternic, receptorul wifi e mai slab, atunci viteza scade.

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

Daca prin cablu direct, fara router se obtin 95-98Mbps, prin router, dar tot prin cablu se obtin 95-98Mbps si numai prin wifi viteza scade la 23-25Mbps, atunci poate fi vorba numai de semnal slab, receptor slab, setari din router sau din laptop.

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

La router la setari Advanced Settings Wireless Channel bandwidth trebuie sa fie 20/40 MHz sau 40MHz (depinde de meniu)

| MaxiZ a răspuns (pentru halogen001):

Am facut toate setarile sugerate de tine dinainte sa imi spui de ele si nu e vorba nici de semnal prost pentru ca am aceeasi viteza chiar daca stau langa router sau nu.De laptop ma indoiesc sa fie vorba ca fiind problema.dar am inteles ca poate avea legatura faptul ca la statusul conexiunii wireless imi arata doar 54.0 Mbps? Nu inteleg de ce arata doar 54 cat routerul poate atinge 100 cel putin pe hartie.

| MaxiZ a răspuns (pentru MaxiZ):

Ok,multumesc de ajutor, inca o intrebare..ca sa ating viteza de 100mb (cel putin @90mb) am nevoie de orice router care are 802.11n? Sau care le are pe toate 3? (802.11n,g,b) + laptopul suporta n..adica stiu ca suporta 100mb prin cablu dar nu stiu wireless..adica placa e diferita nu?

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

Asa e. Placa wireless e diferita de cea prin cablu, au si drivere diferite.

La mine la router scrie ca are 300Mbps pe wireless si e cu 2 antene.
La cele cu o antena scrie 150Mbps. Depinde si de laptop.
In general vad ca se obtine jumatate din viteza. La un router de 150 Mbps cu o antena se obtin maxim 75Mbps. Vad ca nici la cel cu 2 antene cum am acum, nu se obtine o viteza mai mare, tot in jur de 75Mbps. Tine si de router si de laptop. Presupun ca asa e la toate routerele si cam asta e viteza. Un router care are n, are si b si g. Deci trebuie un router care sa aiba 802.11b, 802.11g si 802.11n, iar viteza va fi sub 75 Mbps (probabil intre 50 - 75Mbps). In functie si de semnal, cred ca daca se obtine o viteza de 50Mbps e normal. Cand pun un router cu o antena 802.11n apoi unul cu 2 antene 802.11n obtin tot viteza de maxim 75. Probabil ca pentru a obtine viteze mai mari, trebuie ca si laptopul sa aiba in interior 2 antene.

Routerele cu standard 802.11n merg pe 2.4 MHz, iar cele cu standard 802. 11ac merg si pe 5MHz si au viteza putin mai mare.
Problema e ca laptopul in general are wireless pe 2. 4MHz si nu prinde frecventa de 5GHz, deci va merge tot pe 802.11n cu frecventa de 2. 4Ghz.

Am avut un router tenda cu o singura antena care s-a stricat (se incalzea in timpul functionarii pana s-a ars de tot) si parca prindeam viteze mai mari decat pe routerul cu 2 antene Asus.
Partea buna la routerul Asus RT-N12+ 802.11n e ca nu se incalzeste, deci va tine foarte mult, e stabil, nu mi s-a intamplat sa pierd semnalul. Semnalul de la routerul Asus nu e mai puternic decat la alte routere pe care le-am avut. Chiar si cu 2 antene, semnalul e la fel, daca nu chiar mai slab decat la un router mai ieftin si cu o singura antena.

Aici da niste valori pentru viteza in functie de b, g, n http://www.tp-link.ro/products/details/?categoryid=241&model=TL-WR740N#spec

11n: până la 150Mbps(dinamic)
11g: până la 54Mbps(dinamic)
11b: până la 11Mbps(dinamic)

In realitate vitezele vor fi la jumatate sau chiar mai mici.

Poate e bun un router cu 3 antene de modelul asta http://www.cel.ro/wireless/router-wireless-tp_link-tl_wr940n-l/ sau cu 2 antene http://www.cel.ro/.......0-2t2r-l/

Eu acum ma multumesc cu Asus RT-N12+ 802.11n. La setari nu am umblat prea mult. Semnalul nu mi se pare a fi unul puternic. Antenele sunt fixe, deci nu pot pune altele mai mari si chiar si cu antene mai mari, sunt sigur ca va merge la fel.

| MaxiZ a răspuns (pentru halogen001):

Deci problema era de la router cum ai banuit si tu dar am schimbat routerul cu un D-Link dir-615 ( http://www.dlink.com/......300-router ) si..cand am conectat prin cablu de la router la pc (nu broadband) am avut @80 mbps dar cand il folosesc in alta incapere avand semnal maxim obtin @40-50 mbps.Deci da..acum chiar nu cred sa aiba vreo problema routerul sau laptopul.

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

E corect. Asta e viteza normala care se poate obtine prin Wifi. Mai mult de atat e greu de obtinut. Toate routerele wifi asa merg pe viteza asta de 40 - 50 Mbps.

Pentru viteze mai mari, trebuie si pentru laptop o placa wifi cu 2 antene, poate pe usb si atunci cred ca se ajunge la 100Mbps insa e incomod sa mai conectezi ceva pe USB.

http://videotutorial.ro/......canalelor/

nu stiu daca se potriveste la laptop, dar avand viteza 300, se potriveste cu un router cu 2 antene si viteza ajunge pe la 100Mbps http://www.altex.ro/......-e-300mbps

| MaxiZ a răspuns (pentru halogen001):

Am rezolvat cu routerul, obtin @60 mbps stabil cand nu sunt langa el (1 etaj deasupra) si cand is langa el @90 mbps, mersi de ajutor.

| halogen001 a răspuns (pentru MaxiZ):

Cu placere happy Vitezele de acum sunt foarte bune.

| MaxiZ a răspuns (pentru MaxiZ):

Eu am un router Asus RT-N12+ 802.11n : up to 300 Mbps
Pe laptop windows 7, Windows Task Manager, Networking, am Link Speed 72 Mbps. Viteza netului telekom adsl prin cablu telefon (50lei/luna) e 14Mbps download si 1Mbps upload, deci nu pot verifica netul daca prinde 72Mbps wireless, insa daca copiez un fisier din retea de pe alt calculator in laptop, imi arata 81% din cei 72Mbps, adica 58Mbps in retea si presupun ca e destul de bine.

La tine problema e routerul.

M-am uitat pe net aici http://www.asus.com/Networking/RTG32/specifications/

Vad ca suporta: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.3, IEEE802.3x, IEEE 802.3u, IPv4, CSMA/CA, CSMA/CD, dar nu suporta IEEE 802.11n.

Standardele pentru wifi mai folosite sunt IEEE 802.11 sunt b, g, n, ac si altele.
Routerele au in general b, g si n.

b are viteza 11 Mbit/s

g are viteza 54 Mbit/s si practic merge pe la 22Mbit/s asa cum e la tine

n are viteza 54 Mbit/s to 600 Mbit/s.

Prin urmare routerul tau are pe wireless o viteza in jur de 22Mb/s, iar prin cablu 100Mbps si merge conform specificatiilor - care de obicei nu sunt scrise clar, pentru a fi cumparat mai usor. (viteza pe wireless nu e trecuta fiind mai mica si apare numai viteza prin fir care e mai mare)

Pentru viteze mai bune, trebuie un router wireless cel putin 802.11n. Prima data nu am vazut ca nu are 802.11n - majoritatea routerelor au 802.11n. Dupa ce am vazut 54.0 Mbps la conexiune, am banuit ca e setat pe 802.11g de la setari, insa vad ca nici nu are 802.11n.

http://en.wikipedia.org/wiki/IEEE_802.11

| sile44 a răspuns:

Nu ai aceiasi bada de viteza trebuie sunat la cel care iti furnizeza internetul la fel am patit si eu

| MaxiZ a răspuns (pentru sile44):

Pai cum nu am aceeasi banda de viteza? Ca nu inteleg..ca doar cablul din modem merge in router si daca folosesc cablul la laptop direct am viteza de 90+mb..Nu se poate sa fie ceva setari ce trebuie facute la router sa atinga viteza aia?