| mihaitare123456 a întrebat:

La ce ma auja actiunile din virtconomics, in afara de a le vinde ca sa scot profit?
Daca cumpar actiuni de la o firma oarecare si nu le vand imi vin niste bani?

1 răspuns:
| manuel72 a răspuns:

In teorie asa ar trebui sa fie, ca firma sa imparta profitul cu actionarii care au investit in ea(asa zisele dividende).In practica multe firme opteaza pentru reinvestirea profitului si nu dau nimic actionarilor.Informeaza-te bine inainte de a cumpara actiuni.