| Andrei900Boss a întrebat:

Salut TPU

la instalarea Windows la bootare Windows la Bios version 2.20 Bios American Megatrends cum se face? stiu sa intru la Bios la bootare dupa? ca sa invat versiunile, de Bios cum se booteaza.

am o versiune mai actualizata, de versiune de Bios, si vreau sa invat cum se booteaza. de pe un CD/Stick USB.

Răspuns Câştigător
| ROB3RT89 a răspuns:

Bios-ul iti face legatura intre piese, ce treaba are cu video-urile?!
Tot nu am inteles ce vrei sa faci.
Daca vrei un update de bios, gasesti pe site-ul placi de baza.
La cd/dvd dai f12(sau intri in bios si activezi optiunea de bootare automata) si selectezi cd/dvd si banuiesc ca de aici te descurci daca stii putina engleaza.
La stic selectezi marca si activezi usb boot din bios daca nu e.

| Andrei900Boss explică (pentru ROB3RT89):

Da ii corect! ce ai spus am spus ca nu prea vad tutoriale pe video-uri la boot! dar mersi. si de asta am spus ca nu prea vad video-uri cu bios-ul pe care il am si in alte tutoriale nu are Bios-ul ca al meu.

| Andrei900Boss explică (pentru ROB3RT89):

Bios-ul pe care il am acum ii actualizat noua versiune si asta nu stiu. apare CD/DV Boot Devince Priorty
si ceva cu stick-ul USB tot Boot Devince Priorty

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie sa stii doar principiul de functionare, iar in practica toate versiunile functioneaza asemanator (nu totdeauna arata la fel pe ecran).

Deci:
1. Calculatorul, la pornire face o auto-testare si verifica/recunoaste componentele din sistem.
2. Dupa verificarea primara apare imaginea pe ecran cu- sau fara logo-ul (emblema) firmei
3. Daca nu apare logo-ul pe tot ecranul, atunci se afiseaza informatiile de baza despre placa video, urmat de testarea (rapida sau normala) a memoriei RAM.
4. Daca totul pare OK, atunci se trece la faza de boot-are: se incearca pornirea de pe dispozitivele ce se detecteaza, in ordinea stabilita in BIOS setup.

Intrand in BIOS setup, gasesti toate unitatile de hard disk si CD-uri detectate. Stick-ul USB se poate vedea DOAR daca a fost introdus si detectat in sistem inca de la pornire!

Daca sunt mai multe hard disk-uri, unitati optice (CD) si/sau unitati conectate prin USB, atunci fiecare categorie va fi listata in meniu separat, unde trebuie sa alegi UNUL din ele, ca implicit in ordinea de bootare, sa-l muti in PRIMA POZITIE de pe lista.

In meniul de ordinea boot-ari se stabileste ordinea in care se va incerca bootare de pe unitatile primare alese (adica cele puse pe prima pozitie in categoria lor).

La pornirea sistemului, in momentul afisarii tastei de intrare in BIOS, apare inca o tasta mentionata pentru alegerea manuala a dispozitivului de pe care doresti sa boot-eze sistemul. Dupa apasarea acelei taste va aparea lista TUTUROR unitatilor instalate in sistem, inclusiv cele care nu sunt prioritar puse pe lista din BIOS. De exemplu, daca ai mai multe hard disk-uri, fiecare va fi afisat in lista "Boot menu" (meniu de boot-are).
Daca alegi in acest meniu, se va incerca DOAR aceea unitate, iar in caz de nereusita se va afisa un mesaj de eroare si trebuie sa re-pornesti /resetezi sistemul pentru a alege o alta unitate pentru boot-are.

| Andrei900Boss explică:

Nu prea vad video-urile cu Bios-ul asta? doar cele mai vechi versiuni.

| Mcboss05180 a răspuns:

Intri in bios, apoi la boot si iti alegi stick-ul sau cd-ul, in functie de unde ai pus windows-ul. Dupa ce ai ales de pe ce vrei sa boot-ezi, ii dai salvare si ar trebui ca pc-ul sa se restarteze si apoi sa boot-eze cu instalarea windows-ului. Poti face acest lucru si mai simpru intrand doar in meniul de boot, de exemplu la Asus intri in meniul de boot, apasand pe tasta esc imdediat ce ai deschis pc-ul.