| anonim_4396 a întrebat:

La schimbarea unui HDD mort cu unul nou, voi putea buta de pe cel nou?
Sau buteaza macar in save-mode? Mai pe scurt e gol golut si va avea nevoie de un sistem de operare.

Răspuns Câştigător
| Vlog's_Marius_2000 a răspuns:

Trebuie să îl faci tu butabill

17 răspunsuri:
| Sorin_Chiri_1996 a răspuns:

1. va avea nevoie de sistem de operare
2. safe mode, nu save-mode.

| Goete a răspuns:

Trebuie sa il faci tu "butabil"
Sa ii instalezi sectorul de initiere si sistemul operativ.
Cred ca te depaseste

| Panamax a răspuns:

Daca este Macbook doar schimbi Hard diskul cu unul nou il pornesti iti cere paraola de WIFI si se instaleaza automat sistemul operativ si toate aplicatiile standard.
Daca este cu Windows procedeul este ceva mai complicat si ai nevoie de un stick USB bootabil sau un CD/DVD cu o imagine de Windows.

https://mariuscucu.ro/instalare-pas-pas-windows-10/

| anonimg a răspuns (pentru Panamax):

Interesant. N-am știut despre Apple ca nu trebuie reinstalat sistemul de operare. Am mai aflat ceva nou?

| Panamax a răspuns (pentru anonimg):

Sunt foarte faine.Si sh sunt ieftine si foarte rezistente.au carcasa de aluminiu, tastatura iluminata, nu ai nevoie de antivirus, si cel mai important se aprinde in doua secunde dupa ce ii ridici capacul.Este deja pe internet.Comunica nativ cu telefonul Iphone,Daca caut ceva pe telefon am si pe computer,am Whatsapp pe computer, Fac copy pe computer si paste pe telefon si invers, pozele se descarca automat, mesajele, etc.
Nu s-a blocat niciodata, bateria tine 6 ore.

| anonimg a răspuns (pentru Panamax):

Am auzit că majoritatea aplicațiilor, programelor sunt cu bani, și nu gratuite cum este pe Windows sau Linux. Așa este?
WhatsApp am și eu pe Windows și se conectează în mod automat când intru in aplicație de pe PC.

| Panamax a răspuns (pentru anonimg):

Chiar aseara cautam un program sa fac niste CD-uri cu muzica, si aveau 30 gratis si 30 cu bani. Oricum cele esentiale sunt gratis.

| Panamax a răspuns (pentru Panamax):

In Windows cer bani chiar si pe sistemul de operare.Ca pirateria este in floare si romanul sarac (prost)prefera sa nu dea bani pe software este alta treaba.Sa luam de exemplu suita Word excel etc.
Pe Mac le gasesti gratis fara frica sa fii dat in judecata pentru software ilegal daca ai firma. Cele free in afara de compatibilitatea problematica cu alte programe te spioneaza sau iti baga publicitate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonimg):

Omul fabuleaza cit cuprinde. Mac-urile in 2019 sunt facute in bataie de joc. Lol, auzi la el, da exemplu de aplicatii Windows pe bani suita Office cand ai zeci de alternative 100% gratis foarte ok.

| HaladinMoatherFukker a răspuns (pentru Goete):

Am inteles, scriu safe mode inloc de save-mode si ma depășește!
Ba parca zici ca nu stiu sa-l cumpar să-l formatez si sa-i bag un sistem de operare ma frate?

| HaladinMoatherFukker a răspuns (pentru Vlog's_Marius_2000):

Ești singurul care nu m-a facut incompetent!?

| Goete a răspuns (pentru HaladinMoatherFukker):

Sa-l cumperi sigur stii.
Poate nu stii ce cumperi, dar sa cumperi sigur stii.

Bafta

| Osneros a răspuns:

Da, ca vine cu toate sistemele de operare din lume gata puse pe el, gata sa "butezi".

| HaladinMoatherFukker a răspuns (pentru Goete):

Adevărat, trebuie sa fii un geniu pentru a face diferența dintre un SSD si un HDD?

| Goete a răspuns (pentru HaladinMoatherFukker):

Atat unul cat si celalalt are nevoie de sectorul boot - degeaba incerci sa pari mai destept decat esti.

| HaladinMoatherFukker a răspuns (pentru Goete):

Daca incercam sa dovedesc ceva care mai era rostul intrebarii?

| Goete a răspuns (pentru HaladinMoatherFukker):

In momentul acela nu incercai