| Copila2016 a întrebat:

laptop-ul meu are 4GB RAM si vreau sa ii schimb placa cu 8GB. Cam cat m-ar costa sa fac asta?

9 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Trebuie sa specifici mai multe despre tipul laptopului. Daca ai DDR3 si frecventele sunt bune de asa ceva ai nevoie : http://www.pcgarage.ro/memorii-notebook/kingston/8gb-ddr3-1333mhz-cl9-2/

| BarosanulCristi a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt dar din cate stiu eu nu poti sa schimbi nimic intr-un laptop

| Ironwin a răspuns (pentru BarosanulCristi):

Gresit, poti inlocui cu usurinta RAM-ul sau Hard diskul de exemplu.

| anonimg a răspuns:

Trebuie sa vezi maximul de ram care suporta laptopul.
Trebuie sa stii ce fel de memorie are (DDR2, DDR3 sau DDR4).

Daca spui aici modelul complet al laptopului vei primi raspuns exact, fara sa mai stai sa cauti ce tip de memorie suporta si cata suporta. Daca nu am timp eu sa iti raspund, sunt multi care o pot face, si chiar ii rog sa o faca.

| Mihai1810 a răspuns (pentru BarosanulCristi):

Imi pare rau ca spui prostii, dar din cate stiu eu e bine sa nu vorbesti neinformat. Poti schimba HDD-ul, RAM-ul, daca are DWD-writer il poti inlocui cu SSD.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Trebuie doar sa vezi cate sloturi ai si cat suporta aceste sloturi. Daca slotul suporta 8 Gb poti pune o memorie dar trebuie sa tii cont si de frecventa. Daca slotul suporta doar 4 Gb si ai 2 sloturi trebuie sa pui 2 placute de 4 Gb la frecventa suportata.

| Copila2016 explică (pentru anonimg):

Acer Aspire E573g-P279

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/......8-gb/stoc/
Cam toate aceste memorii ram ti se potrivesc tie.
Cu privire la costuri, intreaba chiar pe pcgarage.ro, intreaba-i daca ti-l pot asambla ei, contra-cost si etc.

| anonimg a răspuns (pentru Copila2016):

Aceste este laptopul tau:
http://www.emag.ro/......DWPK93BBM/
Are 2 sloturi (locasuri) pentru placutele de memorie.
Suporta in total 16 BG ram DDR3 cu frecventa de 1600 Mhz (megaherti).
Aceasta este memoria de care ai nevoie: http://www.emag.ro/......E3JFKBBBM/ Costa 260 de lei. Daca in localitatea ta exista showroom eMAG, atunci transportul este gratuit.

Memoria este buna, chiar daca aceasta este de la un producator (Kingstone), iar ce-a pe care o ai acum pe laptop sa fie de la un alt producator. Poti sa o cumperi cu incredere pe cea care ti-am recomandat-o.
Am incercat sa caut laptopul tau pe site-ul Acer dar nu l-am gasit. Acolo as fi aflat poate mai multe detalii despre memoria ram instalata in el. Nu am gasit nici cartea lui tehnica; poate ca acolo ar fi fost scris.
Mai exista o alta solutie (dar care nu imi este la indemana) ca laptopul sa fie desfacut si sa ma uit la placuta sa vad ce marca este.
Dar oricum ar fi, important este sa fie memorie de laptop (adica SODIMM) si sa aiba aceeasi frecventa (1600 MHz) si sa fie DDR3.