| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Locuiesc la casa si am construit la 55 de metri de casa un foisor unde lucrez in aceasta perioada de acasa, fiind un mediu mai relaxant, in gradina.

Problema este ca internetul de pe hotspot-ul telefonului este foarte slab.

Am tras un cablu de curent si as vrea sa trag din casa si un cablu de internet pentru viteza si stabilitate mai buna.

Daca aduc cablul de internet fix langa cel de curent(unul langa altul) exista riscul de scadere al vitezei? Daca da, ce cablu de internet sa folosesc?

Am vazut ca sunt mai multe tipuri de cabluri, UTP cel simplu sau FTP care este ecranat. Care e recomandat in acest caz?

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Nu, un cablu e foarte greu de bruiat, eu am avut 100m de cablu utp facut bucla (care cica, ca isi da singur bruiaj), si mergea de nu avea aer, si a ajuns asa pentru ca l-am mufat la ambele capete sa vad ca merge si dupa aia mi-a fost lene sa il tai si sa ii mai pun o mufa

iar FTP-ul e in primul rand cablu de lunga distanta, adica daca ai 200m prin aer, atunci intr-adevar poti sa ai pierdere de semnal, sau mai rau sa dea traznetul in el si sa iti arda tot, asa ca ecranarea aia trebuie legata la impamantare

si in teorie UTP merge BINE pana la 150m, ori tu ai 1/3 din asta

4 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Nu iti trebuie nici o ecranare la 55m
dar, as baga ambele cabluri printr-un tub de copex care sa intre in foisor si in casa, ca sa poti sa le lasi permanent in curte

| Arhix explică (pentru JicaContra):

Nu o sa fie probleme cu interferentele la un cablu simplu UTP? Fara nicio ecranare.

| JicaContra a răspuns (pentru Arhix):

Nu, un cablu e foarte greu de bruiat, eu am avut 100m de cablu utp facut bucla (care cica, ca isi da singur bruiaj), si mergea de nu avea aer, si a ajuns asa pentru ca l-am mufat la ambele capete sa vad ca merge si dupa aia mi-a fost lene sa il tai si sa ii mai pun o mufa

iar FTP-ul e in primul rand cablu de lunga distanta, adica daca ai 200m prin aer, atunci intr-adevar poti sa ai pierdere de semnal, sau mai rau sa dea traznetul in el si sa iti arda tot, asa ca ecranarea aia trebuie legata la impamantare

si in teorie UTP merge BINE pana la 150m, ori tu ai 1/3 din asta

Răspuns utilizator avertizat
| Cksihja a răspuns:

Păi cablul ecranat este învelit în folie de protecție împotriva interferențelor, găsești asta pe internet dacă știi să cauți.