| AlExAlEx2000Bz a întrebat:

m-am dus la magazin sa cumpar un difuzor de 17 lei si pe el scrie ca are 50 nom 100 max w si vanzatorul mi-a spus ca nu are atata ca cica are 5w pe cine sa cred pe vânzător sau pe specificația dupa difuzor?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cu 17 lei, chiar si difuzoarele fabricate pe vapor au putere mult mai mica, nicidecum 50W. tongue
In realitate, acel difuzor are 0.50W nominal si 1.00W maxim.
5W este deja riscant, se va arde repede.

| Frank51 a răspuns:

Dimensiunea bobinei si a magnetului conteaza, precum si calitatea constructiei. Sunt multe difuzoare de 15 inch care pretind ca au 500W, 800W, dar de fapt au niste rezistente in circuit si doar consuma puterea aia, puterea muzicala fiind foarte mica(50-100W).

Daca vrei calitate incearca Cerwin vega, PS audio, Canton, Klipsch.

| Dismally a răspuns:

La 17 lei 100W? De obicei la difuzoarele foarte ieftine trebuie sa tai doua sau trei zerouri din puterea scrisa pe ele, in cazul tau are 1W cel mai probabil.

| AlExAlEx2000Bz explică (pentru Dismally):

Dar de exemplu am un prieten care a luat un difuzor ca acesta l a pus la o boxa portabilă de 3w si se auzea foarte încet eu zic ca daca era de 50w nominal si 100 max ar fi trebuit sa se auda tare pe 50 100w zic eu

| Salontanul a răspuns (pentru Dismally):

Corect!