| Benn12 a întrebat:

M-am gandit sa cumpar ochelari VR.Ma ingrijoreaza screen-ul.Ai nevoie obligatoriu de un smartphone?
Sau are ecran?
Emag.com

Răspuns Câştigător
| vladutcornel a răspuns:

Sunt două tipuri de ochelari VR: Pentru telefon și de gaming.
Cei pentru telefon sunt foarte ieftini. Trebuie să ai telefon cu rezoluție foarte bună. Cei mai ieftini sunt și de foarte proastă calitate. Ideal cred că e dacă folosești același brand ca și telefonul (De exemplu, dacă ai telefon Samsung, folosești Gear VR) sau bazat pe Google Daydream sau Cardboard.
În plus, nu poți să îi folosești foarte mult pentru că se încinge telefonul foarte tare (poate dacă găsești ceva cu cooler să fie mai acceptabil).

Ochelarii VR de Gaming sunt mult mai scumpi, dar din câte am auzit mult mai buni decât cei pentru telefon.
Aici ai doar 3 opțiuni: Sony (pentru Playstation, care sunt și cei mai ieftini), Oculus și HTC Vive.
Oculus și Vive se conectează la placa video a PC-ului (Care trebuie să fie destul de bună).
Alt lucru de luat în seamă: S-ar putea să trebuiască să faci loc în cameră pentru senzori.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Unele modele au display 2k incorporat, telecomanda, câțiba Gb Ram,... Gb Rom. Dar ăștia costă peste 1000 lei. La cei cu preț pe la 100 lei ani nevoie de smart phone

| Benn12 explică (pentru sierra1):

Mersi foarte mult! Dar Vladut a dat mai multe info..si da raspunsul castgator este a lui.
THX

| sierra1 a răspuns (pentru Benn12):

No problem. Sa fii iubit.

| Benn12 explică (pentru sierra1):

Lolhappy