| TsonPing a întrebat:

M-am hotarat sa-mi cumpar un Monitor, prima oara am vrut un Asus dar am inteles ca nu se vede bine daca te uiti dintr-un unghi mai diferit, majoritatea sunt pentru Home & Office si un timp de raspuns de 8 ms, BenQ sunt monitoare bune dar majoritatea nu au rezoluție FullHD 1080 x 1920 / 16:9.
Puteți sa-mi recomandati un Monitor nu de Gaming, sa fie bun pentru gaming.
- Rezoluție FullHD 16:9 (5 ms) sau si cu mai mic MS sau timp de raspuns cum se zice. / Wide
Joc FPS-uri (Cs:Go) si am un monitor efectiv patrat de 4:3 si rezoluția maxima e de 1280 x 1024 si vreau sa imi cumpar un monitor de 16:9 atunci cand pun pe o rezoluție mai mica gen 1280 x 960 sa nu apara Blackbars

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Ai uitat cel mai elementar lucru, bugetul disponibil.

Daca nu ai un buget foarte "generos" acest BenQ este cea mai buna alegere, ai un timp de raspuns foarte bun si un unghi de vizualizare foarte larg.

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/gl2460-24-inch-2ms-gtg-black/

Daca poti mari bugetul cauta un monitor cu panel IPS.

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

„Puteți sa-mi recomandati un Monitor nu de Gaming, sa fie bun pentru gaming"

Ce sa inteleg din textul asta al tau?

| cristimihailov a răspuns:

Sunt ochii tai. Si nu ai decat doi care se uzeaza in acelasi timp.

Ia macar un monitor marca mai cunoscuta. Macar aia fac si asemenea teste de sanatate.

In plus, e o prostie sa stai sa te uiti la valori intre 5 mersi si 10ms. E ceva ce ochiul tau nu poate percepe. Practic masori timpul din momentul in care s-a receptionat comanda in controllerul monitorului pana cand aprinde un punct. E neimportant chiar si pentru jocuri. Nu vei vedea nici o diferenta. Pur si simplu este o chestie de marketing, gen masina x merge cu 1000 de km. Masina y merge cu 2000 de km la ora. Ce conteaza? Oricum nu vei ajunge niciodata acolo. La 400 de km maxim decolezi... devii avion.

Cel mult te poti lupta cu rezolutia. Dar atat.

Iar despre unghiul in care privesti? Banuiesc ca nu o sa joci cs sau alte prostii cu toata familia, punand monitorul pe peretele de la sufragerie si felicitandu-va ca ati pus monitor si nu tv.

Pe de alta parte poate vrei un pic de intimitate, si sa nu iti vada parintii site-urile deocheate sau alte asemenea cand iti intra in camera.

Faptul ca monitorul se vede doar in intervalul unui unghi, este pentru ca asa a fost proiectat, nu ca nu ar exista tehnologia sa se vada din orice unghi sub 180grade.

| TsonPing explică:

Pana in 800Ron sa fie!
darrio2007, ce e asa de greu? Nu monitor de GAMING adica din ala la 1200 ron sau 2800ron dar sa fir Bun pentru Gaming, nu monitor special, pricepi tuwinking
Heisenberg daca mai sti monitoare bune pana in pretul care l-am zis chiar si peste pret si sub pret, lasa-mi te rog

| Intruder19 a răspuns (pentru TsonPing):

Daca ai buget de 800 lei poti merge tot pe BenQ dar cu un panel mai bun si un unghi putin mai mare.

Asta se descurca si mai bine in gaming iar culorile sunt putin mai "vii"

http://www.pcgarage.ro/monitoare-led/benq/ew2440l-24-inch-4ms-black/

| TsonPing explică:

BenQ gl2460 am vazut ca are timpul de raspuns mai mic decat BenQ ew2440l nu stiu la monitoare ce conteaza mai mult, funcții multe sau timpul de raspuns, in general stiu ca MS-ul conteaza, diagonala, sa fie de 16:9 full Hd, imi poti explica care sunt avantajele sau de ce X e mai bun decat Y, inteleg ca ce e mai scump e si bun dar vreau sa știu de ce, ce are in avantaj?

| Intruder19 a răspuns (pentru TsonPing):

Ai un panel mai bun, o luminiozitate mai mare si culori mai vii, iar diferenta dintre 2ms si 5ms e insesizabila.

| TsonPing explică:

Ai explicat intr-un mod amuzant si mi-ai dat de înteles, deci nu conteaza foarte mult Timpul de raspuns (MS). Da asa este nu o sa joc Cs:Go cu toata familia, dar Unghi de vizibilitate - 170/160 grade cred ca e bine, nu ma prea intereseaza.
Mulțumesc ca m-ao făcut sa înțeleg