| catalinb a întrebat:

Ma gandesc sa iau un Samsung galaxy note. Daca il iau de la Orange pe abonament, este codat in reteaua lor? Si daca da, il pot debloca la ei?

Răspuns Câştigător
| Prici a răspuns:

Ba nu!
Daca cumperi de la Orange sau Vodafone o sa vezi pe orice pachet un mic sigiliu pe care scrie blocat in reteaua Orange. eu toate telefoanele care mi le-am cumparat de la Orange au asta scris pe cutie, si nici cutia nu este originala, iar uneori cei de la Orange umbla si la softul telefonului si il modifica.
In legatura cu Vodafone, si ei isi blocheaza toate telefoanele pe reteaua lor indiferent daca il cumperi la reinoire de abonament sau pe cartela sau faci abonament nou.
Iar daca cumva iti cumperi telefonul de la Orange o sa te coste cateva zeci de lei sa il decodezi (in jur de 50-70)
Eu iti recomand sa ti-l cumperi de la germanos deoarece ei nu codeaza telefoanele
Sau, daca stai intr-un oras cat-de-cat maricel iti recomand sa ti-l comanzi de pe net de pe un site cu istorie gen emag.ro sau cel.ro sau telefonultau.eu deoarece sti 100% ca nu ai de-a face cu scamm-eri si telefoanele vin in ambalaj original, sigilate si necodate pe nici o retea

Sper ca te-am ajutat

Funda?happy

2 răspunsuri:
| MYK3 a răspuns:

Mda. daca iei note il poti debloca greu si risti sa il brickuesti (adio note). Dar daca iei iphone pui gevey pe el si e atto deblocat fara nici o problema
Bafta!

| Cosminovici18 a răspuns:

Salut! Nu este codat in reteaua lor niciun telefon care'l cumperi de la Orange pe abonament nu este codat pe reteaua lor toate sunt necodate si le pui ce retea vrei tu Orange, cosmote sau Vodafone

| Prici a răspuns (pentru Cosminovici18):

Ba nu!
Daca cumperi de la Orange sau Vodafone o sa vezi pe orice pachet un mic sigiliu pe care scrie blocat in reteaua Orange. eu toate telefoanele care mi le-am cumparat de la Orange au asta scris pe cutie, si nici cutia nu este originala, iar uneori cei de la Orange umbla si la softul telefonului si il modifica.
In legatura cu Vodafone, si ei isi blocheaza toate telefoanele pe reteaua lor indiferent daca il cumperi la reinoire de abonament sau pe cartela sau faci abonament nou.
Iar daca cumva iti cumperi telefonul de la Orange o sa te coste cateva zeci de lei sa il decodezi (in jur de 50-70)
Eu iti recomand sa ti-l cumperi de la germanos deoarece ei nu codeaza telefoanele
Sau, daca stai intr-un oras cat-de-cat maricel iti recomand sa ti-l comanzi de pe net de pe un site cu istorie gen emag.ro sau cel.ro sau telefonultau.eu deoarece sti 100% ca nu ai de-a face cu scamm-eri si telefoanele vin in ambalaj original, sigilate si necodate pe nici o retea

Sper ca te-am ajutat

Funda?happy