| AdytzuDark a întrebat:

Ma gandesc sa imi fac un PC pentru gaming si am ales urmatoarea configuratie:

Carcasa Gaming Genesis Titan 750 Blue
Sursa nJoy Titan 600, 600W Real Power, PFC Activ, 80 Plus Bronze
HDD WD Blue 1TB, 7200rpm,64MB cache, SATAIII
Placa de bază ASRock Fatal1ty AB350 Gaming K4, Socket AM4
Procesor AMD Ryzen 5 1400, 3.2 Ghz, 8MB, Socket AM4
Cooler procesor Cooler Master Masterair G100M
Placa video ASUS GeForce GTX 1070 DUAL OC, 8GB GDDR5, 256-bit
Memorie RAM DIMM Corsair Vengeance LPX 8GB, DDR4 2400 MHz, CL14, 1.2v,black,XMP 2.0
Ceva sfaturi si pareri despre acest build? Mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Ca buget ce ai? 3500-4000? Daca da, mai bine du-te pe asa ceva:
http://bit.ly/2FP27TD Carcasa mai incapatoare, ai si rgb, iti incape tot. Sursa "la fel" doar ca semi-modulara cu certificare silver, arata mai bine, e putin mai ok. SSD (daca nu esti pe buget pui si-un hdd) M.2, scapi de cabluri si "zboara" pe langa hdd. Placa de baza cu chipset B450 si VRM putin mai solid decat ce ai tu acolo. 6/12 nucleed/thread fata de 4/8 si frecventa 3.6/4.0 fata de 3.2/3.4 ghz la procesor. Cooler deja ai Wraith cadou. Placa video 2060 cu RTX fata de 1070 (boost putin pe fps si tehnologia rtx in functie de joc) http://www.youtube.com/watch?v=ia2zX0VaorY&t=309s si ca ram tot Corsair dar 3.000 mhz o placuta sa mai pui una pe viitor sa iti duca dual channel, ai un pic mai avantaj chiar daca e CL16, e la 3000, ceva "fps" si mobilitate in plus. Ce ai tu e "ok", dar daca te duci in 3500-4000, mergi pe ceva similar recomandat de mine. Utilizeaza voucherul VCUHU9KS pentru o reducere de 1% (nu se cumuleaza daca produsul e deja intr-o promotie sau reducere mai mare), ma ajuta pe mine si tu (poate) primesti o reducere. Zi fumoasa! Daca ai intrebari, da mesaj, e mai usor!

| AdytzuDark explică (pentru CM7YRE):

Hmm interesant. Ce tip de hdd recomanzi?

| CM7YRE a răspuns (pentru AdytzuDark):

Ce vrei tu. Daca vrei de 1tb, un WD/Seagate e destul. Daca vrei de 2tb ia Seagate http://bit.ly/2OBxAvl are bufferul mai mare. Configuratia lui Florin D este cu 110 ron mai ieftina, poti opta pentru aceea daca esti pe buget. Totusi recomand sa nu iei sursa InterTech (chiar daca e quad rail, am una, si am mai avut; eu sunt per total multumit, o am de aproximativ 9 ani, si inca tine. Dar cum zice si NLS si multi altii, nu e un "super brand". Seasonic e mult mai ok.) Plus, configuratia lui are un gammax cadou la Procesor, la PCGarage ai Wraith ceea ce e mul mai ok, si rgb pe deasupra. Daca "te grabesti" cu comanda primesti si un ssd "cadou" la 154 lei, deci de-acolo si "diferenta".

| AdytzuDark explică (pentru CM7YRE):

Cam cum este Patriot Burst 240GB SATA-III 2.5 inch fata de S NEW Green 240GB SATA-III M.2 2280? Vad ca mi-l da cadou pe primul.

| CM7YRE a răspuns (pentru AdytzuDark):

Avantaje:
-In teorie, viteze mai mari
-TLC
-MTBF mai mare
-TBW mai mare (cu 100TB)
-Garantie mai mare
Dezavantaje
-Wire management avand fir in plus
Daca vrei sa nu mai dai banii pe WD Green, daca te gandesti la varianta asta, ramai cu cadoul, e ok.