| DoBrOOO2001 a întrebat:

ma poate ajuta și pe mine cineva, am un televizor smart și când ma uit pe net de exemplu pe Netflix am sonor, dar când dau pe canale de pe cablu nu se mai aude, știe cineva ce sa fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Probabil nu ai setat corect tipul de programe receptionate sau nu-ti face contact cablul de sunet (daca ai decodor separat).
In caz de programe analogice, trebuie sa setez norma de sunet "BG".
In caz de programe digitale receptionate direct prin mufa de antena (fara decodor extern) trebuie sa iei legatura cu providerul de cablu pentru a afla modul de codificare potrivit.
In caz ca ai decodor extern:
- la mufa tip "Euroscart" trebuie verificat contactul mufelor pe cele doua capete de cablu (impinse bine inauntru)
- la mufe tip RCA trebuie introduse bine cele 3 mufe colorate, fiecare la culoarea potrivita

Daca tot nu functioneaza trebuie dat telefon la cei de la TV cablu.

3 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

Poate fi ceva din setari, dar poate fi chiar o defectiune. Ar trebui verificate setarile sunetului, poate o resetare la valorile din fabrica si daca nu merge trebuie dus la reparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate e cablul defect sau nu l-ai băgat cum trebuie.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai expertule e vorba de televiziunea prin cablu. Nu avea nici imagine nu numai sonor.