| cosmincoco a întrebat:

Ma puteti ajuta cu un sfat pentru pc meu...
Vreau sa ma joc jocuri mai noi dar nu imi merg si vreau sa stiu ce trebuie sa-mi cumpar pentru a merge.
Procesor: 4cpu 3. 00GHz.(este bun?)
Rami: 1GB(DDR2 cat imi mai trebuie?)
Placa video nvida geforce 7200Se/7300gs 512mb (e buna?)

Răspuns Câştigător
| Albertxxx a răspuns:

Iti trebuie minim un dual core, de preferat un Intel core i3 sau i5, dar merge si un dual core amd ceva mai mare, iti trebuie si 4gb ram, pentru jocurile aparute in 2011-2013, si pentru jocuri mai vechi merg 2gb ram(RAM pentru DDR2 sunt ceva mai scumpi, dar daca iei ram DDR3 iar placa ta de baza nu accepta dai bani degeaba), si placa video de 1gb, dar o poti lasa si pe asta, cu conditia sa inchizi tot inainte de a intra in joc si sa ai jocul la low.

6 răspunsuri:
| RobertVali111 a răspuns:

Mai bine te orientezi spre un laptop sau un pc nou. Cum au spus si ceilalti mi jos, un i3 sau i5, 4GB Ram si asa mai departe.

| ShNySnYGer a răspuns:

Pai pentru jocuri 2000-2013 ai cam avea nevoie de un.
-Procesor Intel i5 - de la min 2.5 ghz in sus ( preferabil 3.0 cu turbo)
-4 Gb DDR3!
- Si o placa nVIDIA de cel putin 2 gb cu 256 mb chache-980 mb cache

| Albertxxx a răspuns (pentru ShNySnYGer):

Tu iti dai seama ce zici? 4GB DDR3 dc? Daca el are DDR2 in pc, si tu il pui sa isi cumpere DDR3 inseamna ca nu gandesti, ca sa ii mearga ddr3 trebuie alta placa de baza, ceea ce ar necesita niste costuri suplimentare si cum banii nu cresc in copaci... ce zis tu aici sunt piese de pc pentru oameni instariti nu pentru oameni de rand, nVidia de 2gb CEL PUTIN? Tu iti dai seama ce zici? trebuie sa isi vanda vechiul pc doar pentru placa video... Daca tu ai un pc foarte performant sa fii sanatos, dar cand un om intreaba daca e bun un single core, raspunde-i si tu cu niste piese mai accesibile ca pret.

| ShNySnYGer a răspuns:

Vine domnu sa ne lumineze laughing
crezi ca nu stiu sau ce?
eu i-am dat exemplu deoarece si eu am lag la multe jocuri!
Iar eu cred ca decat sa joci un joc pe low mai bine nu mai joci.eu nu cred ca vrea nimeni pe low..deaia mai bine cumpara alt pc sau schimba total piesele!
Iar cu o placa de 1 gb nici nu ai ce face. am placa integrata de 1.8 gb si abia suporta joc 2013 pe medium la 39-44fps. nici nu idi dai seama ce vorbesti.omu' a cerut jocuri noi iar eu i-am spus ce vonfiguratie optima are nevoie. daca tu poti juca cu 1 gb asta e altceva, dar conteaza si mem cache etc.
Na si acuma cine e acela care nu gandeste?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa fie ok pentium 4 single core 3. 00ghz. cumperi pc

| dani0822 a răspuns:

Mai trebuie sa adaugi cel putin 2 GB ram, placa video ar trebui aiba 1GB, cu aceste upgrade-uri vei putea sa rulezi majoritatea jocurilor chiar si cu detalii maxime.procesorul este ok.