| xGamerZ212 a întrebat:

Salut TPU, merita sa pun windows 11 pe un Asus rog gl552wv?
8gb ram
i5 6300
gtx 960m
ssd 120+hard 1tb

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu recomand. Cel putin deocamdata. Mi se cere si mie, la laptop upgrade la w11 dar nu fac asta. Prefer w10.

Răspuns utilizator avertizat
| DaFrateEuSunt a răspuns:

Nici nu ar trebui sa te lase pentru ca procesorul tau nu este de a 7a generatie, adica kaby lake. Prin urmare, nu. Iti iei alt laptop/PC cu un procesor mai puternic, peste a 7a generatie de recomandat (cam a 11a ar fi buna acum) si atunci poti face upgrade la Windows 11. Dar si asa, mai bine mai astepti 2 ani, ca de-abia in 2025 se vor opri update-urile la Windows 10 si nu va mai fi securizat sistemul de operare asa de bine.

| xGamerZ212 explică (pentru DaFrateEuSunt):

Nu e faza de asta, se baga cu Rufus, e simplu, și sunt procesoare de generația a 2a pe care merg brici windows-urile 11, pur și simplu e prea nou, la fel cum era 10 când a apărut.Am testat pana la urma...

| alzr a răspuns:

Am o problema cu Win11; pare ca forteaza sistemul, la laptop pornesc ventilatoarele aiurea fara sa fie stresat pe cand la Win10 nu am aceasta problema si ramane silentios.
Oricum e nou si nu e inca 100% optimizat. Deci nu recomand.