| dgeorge204 a întrebat:

Mi-am achizitionat de curand un monitor cu iesire vga, rezolutie 1366x768. L-am conectat la o placa video GTX1050ti folosind un adaptor HDMI-VGA. Problema este ca pe rezolutia nativa a monitorului imaginea nu este foarte buna (pe fundal mai inchis se vad niste linii verticale). Daca schimb pe o rezolutie mai mare precum 1920x1080 liniile dispar. Cum as putea rezolva?

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Https://superuser.com/......-converter
Cea mai usoara varianta ar fi sa-l lasi pe 1920x 1080, nu are rost sa te complici cu rezolutia aia. Sau sa incerci sa iei un monitor cu hdmi sa folosesti un cablu hdmi-hdmi.

3 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

Ce scrii tu nu prea are sens. Unu la mana, monitorul are intrare, nu iesire. Doi la mana, daca monitorul este 1366x768 nu are cum sa afiseze 1920x1080.

| BobocelMihai a răspuns:

Problema este ca monitorul nu suporta high definition. ce windows folosesti?

| dgeorge204 explică:

Folosesc windows 10. Pana acum am jucat jocurile cu rezolutia pe 1920x1080, se vedeau foarte bine dar performanta nu este la fel de buna ca la rezolutia nativa a monitorului.