| Anonim0491 a întrebat:

Mi-am achiziționat recent un laptop MSI GF64 Thin 9RCX, cu un procesor Intel core i7 9750H, placa video nVIDIA GeForce GTX 1050TI max q 4gb si 256gb ssd.

Ce parere aveti despre acest laptop? Cat timp va duce toate jocurile cu peste 60fps?

De asemenea, mai am câteva întrebări, cei de la magazinul de la care l-am cumparat mi-au spus că laptopul are un ecran de 120hz, dar cand am verificat in setările de display acesta arata ca are doar 60hz, exista o modalitate de a debloca cei 120hz?

A doua întrebare este cum pot face ca viteza coolerului sa fie mai mica? Câteodată face prea mult zgomot.

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| mudokins78 a răspuns:

Am cumparat ceva asemanator, HP pavilion.
va duce jocurile in 60 fps cam 3, 4 ani
nu ai cum sa faci viteza coolerului sa fie mai mica in momentul in care deja joci un joc!
Stai linistit, laptopul este foarte bun.
succes cu 120 hz.

| Anonim0491 explică (pentru mudokins78):

Nu sti cum as putea activa acei 120hz?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai 3 optiuni:
1. Pastrezi acest laptop, ca amintire si invatatura de minte.
2. Il vinzi si din banii primiti pentru el iti cumperi un PC cu acelasi performanta, dar cu mai putine probleme.
3. La acelasi pret cu cat ai luat laptop-ul, cu performante mult mai bune.

E alegerea ta.

| Anonim0491 explică (pentru Bula):

Duce gta v pe high in 80fps, fifa 20, fortnite,pubg excelent,nu am de gand sa imi iau un pc deoarece nu am suficient spatiu si vreau portabilitate,Nu este slab,dar vreau sa stiu mai multe despre el, daca va tine mult in asa performante, si in legatura cu cooler ul, am auzit ca ar avea un buton anume care sa le faca mai silentioase, oricum nu ma deranjează foarte mult

| Bula a răspuns (pentru Anonim0491):

Citeste atent manualul (utilizatorului) si vezi care este modalitatea de a pune ventilatorul mai silentios.
De asemenea, poti cauta si soft-uri care regleaza viteza ventilatorului, optimizat.

| sierra1 a răspuns:

"Mi am achiziționat recent un laptop... Ce parere aveti?"

l-ai luat, să fii sănătos cu el cu tot, ce să mai zicem acum, după ce faptul e consumat?

| GabiDumitrescu a răspuns:

"Cat timp va duce toate jocurile cu peste 60fps?" Pai ce, acum duce toate jocurile peste 60 fps? E laptop, ghinion. Vrei viteza coolerului mai mica? Vrei performanta in jocuri? DE CE MAMA NAIBII TI-AI LUAT LAPTOP? P.S. MSI in general sunt ok, dar sa ingropi bani intr-un laptop "de gaming" care nu e Eurocom sau alt brand de genul unde iei ceva care chiar face fata la full load mai mult de 10 minute fara sa iti faca throttle e dovada de... nestiinta, ca sa nu zic altfel. Legat de cei 60 Hz, cel mai probabil e treaba de drivere.

| Anonim0491 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da,duce cam tot in 60fps cum ar fi gta v,fortnite,ark,pubg, the forest, rocket league, duce foarte bine acest laptop, dar întrebam sa vad cat timp o va mai duce asa

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Anonim0491):

In 60 fps mi le duce si mie desktopul din 2012 pe alea... cit timp o mai duce asa? Pina se umple de praf sau pana crapa placa de baza/chipsetul. Vreo 3 ani, maxim, daca il folosesti in regim de desktop. Ca idee, placa de baza a desktopului meu are peste 50.000 de ore de folosire si e bine-mersi. Am avut un laptop folosit destul de putin, dupa vreo 5000 de ore a crapat placa de baza. Reparat, a mai mers cam 1500 de ore in regim 24/24 (pus Linux pe el, rula un program de link exchange), monitorul inchis, conectat la net prin WiFi, apoi a crapat de-a binelea. Nu mai zic ca avea o placa video dedicata destul de ok pentru anul lansarii lui, insa daca jucai un joc mai serios pe el, in vreo 10 minute ajungea pe la 90 de grade si intra protectia - frecvente micsorate, fps drop de pe la 50-60+ la 15-20. Ia aminte la ce zice Bula, ca zice foarte bine.