| DariusRo1 a întrebat:

Salut TPU.
Mi-am achiziționat un smart tv LG acum cateva zile și am întâmpinat o problemă care ma depășește.
Eu am cumpărat acest tv doar pentru filme pe Netflix YouTube etc.
Și poate în viitor o consolă
Deci nu vreau sa imi leg televiziune prin cablu și aici vine problema.
Când deschid televizorul îl deschid pe portul cu televiziunea mă întreabă daca vreau sa caut canale (pe un ecran negru) apas pe Nu.
Iar după sta cateva secunde și vin imaginile de fundal cu Mesajul Neprogramat.
Aș vrea să stiu cum pot să scap de acel mesaj și cand deschid televizorul să îmi apară imaginea de fundal.
Cam atât cu problema mea
Mulțumesc

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Televizorul - prin definitie - in primul rand este TELEVIZOR.
Ca urmare, trebuie programate canale tv. Deci, intai trebuie sa-i dai o cautare (si memorare) automata de programe. Daca nu va gasi nici un program, atunci va avea lista goala (dar poate nu va afisa ca n-are programare facuta).
In al doilea rand, in principiu, dupa ce se re-porneste TV-ul (de la butonul On/Off), acesta trebuie sa porneasca din pozitia setarilor cu care a fost oprit. Asta inseamna ca, reglajele de volum /lumina /contrast etc., dar si canalul vizionat (sau alta intrare) este memorat la oprire, iar la pornire se continua functionarea din acelasi pozitie.

Tu trebuie intai sa faci o scanare/memorare a programelor TV (se poate chiar si fara antena conectata), dupa care pui pe functia de browser internet.
In acest caz, un televizor care "se respecta", daca este oprit la browser, atunci tot de acolo trebuie sa si re-porneasca. happy

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mi întîi trebuie sa il conectezi la antena ca el sa i si gaseasca programele si sa descarce actualizari, pune i si cablu de internet sa se actualizeze softul aparatului, altfel nu va functiona.

| sierra1 a răspuns:

"mă întreabă daca vreau sa caut canale ( pe un ecran negru ) apas pe pe Nu"

tu apasă DA - problemă rezolvată (uffff, ce greu a fost!)

| anonimg a răspuns:

Poate vanzatorul te-ar putea ajuta. Sau poti lua legatura cu un lucrator de la relatii cu clientii de la un magazin care vinde astfel de produse.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonimg):

Televizorul este nou, el trebuie sa il memoreze dar daca nu vrea treaba lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca trebuie sa schimbi default mode sau input, deci sa nu it apara de pe TV analog, ci sa scrie acolo smart sau hdmi sau cum e