| Cristian12321 a întrebat:

Mi-am cumparat o placa video r9 280x si am conectat un cablu HDMI. Cu cablul hdmi se vede urat, textul este blurat, culorile sunt cam deranjante la ochi (contrast pea mare) Scrisul mic nici nu il pot citii... Ce pot face? este vreun program pentru a imi face setarile? (ca monitor am un tv de 21inchh (61cm) de la westwood) Cum pot rezolva aceste probleme..Pe VGA se vede super ok... cum pot face ca si pe HDMI sa se vada la fel de bine ca pe vga?

Răspuns Câştigător
| gheorghe69 a răspuns:

Atunci pune-l 0 zi umbla la setarile TV-ului / Monitorului. Incearca diverse moduri daca nu ai Auto (16:9, 4:3, etc, nu stiu cum arata la tine sa iti spun exact) dar ar trebui sa mearga.

5 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Este de la monitorul tau. Si la mine este exact aceeasi problema cand il conectez pe HDMI. Nu este din placa video problema iar cat ai face setarile din catalyst control center tot aceeasi calitate vei avea. Oricum, stai pe VGA. Daca vrei sa vezi un film hd isi face conversia si prin cablul VGA.

| gheorghe69 a răspuns (pentru Jipa95):

De ce sa stea pe analog?

| Bogdy2k a răspuns:

Salut, incearca in Cataclyst in Scaling Options (Dgital Flat-Panel) sa duci linia la 0 "Overscan" sau 1 cel mult in functie de cum se vede. O zi placuta.

| Cristian12321 explică (pentru Bogdy2k):

Daca il pun la 0 sau in jur de zero se vede bine scrisul dar nu mai vad bara de start etc e prea oversized iar daca-l pun cat sa intre totul nu se vede scrisul bine...

| Cristian12321 explică (pentru gheorghe69):

Super, multumesc mult acum se vede perfect

| gheorghe69 a răspuns (pentru Cristian12321):

Atunci pune-l 0 zi umbla la setarile TV-ului / Monitorului. Incearca diverse moduri daca nu ai Auto (16:9, 4:3, etc, nu stiu cum arata la tine sa iti spun exact) dar ar trebui sa mearga.