| Zdog a întrebat:

mi am cumpărat recent un laptop și vreau sa i instalez Windows. Este recomandat să-i fac update la BIOS? Cu ce ajuta acest update?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Update la BIOS se face DOAR in cazuri extreme si DOAR de specialisti CARE STIU cum sa procedeze in caz de esec!

Daca nu te pricepi, risti sa-ti ramana in mana laptopul mort, nefunctional, iar repararea putand fii foarte scumpa.

Instaleaza doar windows si eventual si upgrade-urile necesare!
De BIOS sa nu te atingi!

| RAY a răspuns:

Personal nu recomand daca nu ai habar de ce inseamna bios, eu am dat ca sa instalez windows 7 dar tot nu l am instalat, asa ca nu are sens, important e windowsul sa fie cu licenta, driverele originale

| T0T a răspuns:

BIOS-ul este un firmware ce ține de placa de bază. E un fel de soft preinstalat în partea hardware și îți oferă un suport software cu care poți opera dincolo de sistemul de operare(cu ajutorul lui poți și citi cd-urile de la windows când îl instalezi și altele). Dacă tu zici că poți face update atunci dă-i drumul. Nu văd nimic rău în asta. Probabil o să îi schimbe puțin interfața și puțin opțiunile din setări, poate o să încerce să îl facă să se "împace" mai bine cu softurile ce vrei să le instalezi(cum ar fi sistemul de operare). De asemenea poate o să îți scurteze acel timp(dacă nu e deja suficient de scurt) când îți pornești pc-ul, căci orice pornire a pc-ului este însoțită de apariția unui screen cu opțiuni care vin de la BIOS. Nu cred că vei realiza cine știe ce, dar din nou, de ce nu? Chiar și un mic avantaj e bine venit.

| gelu1970 a răspuns:

Update la bios eu nu te sfatuiesc sa faci.
se face in cazuri extreme, insa e riscant. ai ocazia sa ucizi placa, deci poti arunca laptopul la gunoi.
windows poti instala linistit. atata timp cat il activezi iti functioneaza perfect.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Update faci la windows daca e nevoie sau cand iti recomanda cei de la Microsoft

| johnbucuresti a răspuns:

Fai ma fai upgrade de bios update tot ce vrei si pe urma dal la gunoi cand nu o sa se mai aprinda pentru ca este periculos ca dupa upgrade sa nu mai vrea sa mai apara imagine pe ecran!

Uite asa se face
se ia utilitarul de pe pagina fabricantului apoi se da dublu clcik pe el

sau mai complicat iei o discketa de boot de windows 98
faci un stick bootabil cu imagine de disketa de windows 98
il faci sa se creada floppy
dupa care pui in acel stick atat imaginea bios-ului pe care vrei sa il scrii cat si programul de scriere awardflash sau afudos

| Boss315 a răspuns:

Nu este neaparat sa faci update de bios dar daca tu vrei fa-o dar ai grija ca daca nu merge ceva bine la update sau alegi o versiune gresita se duce tot pc-ul nu mai ai ce face cu el