| Neamiticahfdn a întrebat:

Mi-am cumparat un pc nou cu 8gb ram, si vechiul pc avea 2, si cineva mi-a zis de ce nu pui cei 2 la astia 8 sa maresti..acum ma intreb se poate pune de la cel vechi la asta nou? Adica nu este ceva care trebuie sa fie compatibil, sau nushtiu, nu ma prea pricep,

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod sigur nu merita s-o mai pui, cel putin din 2 motive:
-2 GB de memorie RAM nu conteaza prea mult, daca ai 8 GB;
-precis memoria RAM veche are o frecventa mai mica decat cea noua si atunci ambele vor functiona la frecventa mai mica si este un dezavantaj.

| RAY a răspuns:

In primul rand memoria ram e la fel? ma refer la ddr si daca ai slot libet in placa de baza

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu te mai intreba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are rost sa incarci slotul ala cu 2 giga amarati.
Daca era vechi PC-ul sigur aveau frecventa mai mica, alt voltaj, blah, blah..si nu e recomandat sa o pui daca nu e exact la fel ca placutele de ram cele noi.

In concluzie, nu o pune.

| TheRealFantasy a răspuns:

Depinde daca placa ta de baza suporta tipul ala de memorie.

Descarca cpu-z, e o aplicatie care te ajuta sa identifici toate componentele din calculator.

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Daca ii dai un scan, in rezultate cauta la "Motherboard" numele modelului placii de baza.

Apoi cauti pe net manualul ei, scrie acolo ce tip de memorii suporta (DDR/ DDR2/ DDR3/ DDR4).

Pe memorii ar trebui sa scrie ce tip sunt, de obicei alea noi (ddr3 si ddr4) vin in niste carcase din magazin si pe ele scrie, poate chiar si la ddr2...

| Nuvr a răspuns:

HDD,placa video si rami daca sunt același ddr aceeasi frecventa

| Neamiticahfdn explică:

Daca pun si ceilalti 2 rami nu se aprinde pc-ul, deci nu-i pun. Oricum imi ajung 8.

| PaulPaul14 a răspuns:

Trebuie sa vezi daca placa ii suporta. Daca zici ca aveai PC mai vechi poate memoria RAM ii pe DDR2 si ce ti-ai cumparat acum e posibil sa fie DDR3 sau DDR4. Ai grija ce faci sa nu iti prajesti placa de baza

| Neamiticahfdn explică (pentru PaulPaul14):

DDDR4 este la asta nou, iar la ala vechi cum ai zis tu DDR2.

| PaulPaul14 a răspuns (pentru Neamiticahfdn):

Nu se potrivesc, nu pune RAMI in calculator. Daca doresti mai mult cumpara rami DDR4.