|

Salut TPU. Mi-am cumparat un pc nou cu 8gb ram, si vechiul pc avea 2, si cineva mi-a zis de ce nu pui cei 2 la astia 8 sa maresti..acum ma intreb se poate pune de la cel vechi la asta nou? Adica nu este ceva care trebuie sa fie compatibil, sau nushtiu, nu ma prea pricep,

10 Raportează Evaluează
10 răspunsuri:
| a răspuns:

In mod sigur nu merita s-o mai pui, cel putin din 2 motive:
-2 GB de memorie RAM nu conteaza prea mult, daca ai 8 GB;
-precis memoria RAM veche are o frecventa mai mica decat cea noua si atunci ambele vor functiona la frecventa mai mica si este un dezavantaj.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

In primul rand memoria ram e la fel? ma refer la ddr si daca ai slot libet in placa de baza

Răspuns utilizator avertizat
| a răspuns:

Nu prea are rost sa incarci slotul ala cu 2 giga amarati.
Daca era vechi PC-ul sigur aveau frecventa mai mica, alt voltaj, blah, blah..si nu e recomandat sa o pui daca nu e exact la fel ca placutele de ram cele noi.

In concluzie, nu o pune.

| a răspuns:

Depinde daca placa ta de baza suporta tipul ala de memorie.

Descarca cpu-z, e o aplicatie care te ajuta sa identifici toate componentele din calculator.

https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Daca ii dai un scan, in rezultate cauta la "Motherboard" numele modelului placii de baza.

Apoi cauti pe net manualul ei, scrie acolo ce tip de memorii suporta (DDR/ DDR2/ DDR3/ DDR4).

Pe memorii ar trebui sa scrie ce tip sunt, de obicei alea noi (ddr3 si ddr4) vin in niste carcase din magazin si pe ele scrie, poate chiar si la ddr2...

| a răspuns:

HDD,placa video si rami daca sunt același ddr aceeasi frecventa

| explică:

Daca pun si ceilalti 2 rami nu se aprinde pc-ul, deci nu-i pun. Oricum imi ajung 8.

| a răspuns:

Trebuie sa vezi daca placa ii suporta. Daca zici ca aveai PC mai vechi poate memoria RAM ii pe DDR2 si ce ti-ai cumparat acum e posibil sa fie DDR3 sau DDR4. Ai grija ce faci sa nu iti prajesti placa de baza

| explică (pentru PaulPaul14):

DDDR4 este la asta nou, iar la ala vechi cum ai zis tu DDR2.

| a răspuns (pentru Neamiticahfdn):

Nu se potrivesc, nu pune RAMI in calculator. Daca doresti mai mult cumpara rami DDR4.