| LaGGeR1990 a întrebat:

Mi-am desfacut PC-ul si l-am curatat de praf pentru ca "vajaia"(ventilatorul era plin de praf si se auzea tare).
Si l-am scos afara si eu si tatal meu l-am curatat de praf. Acum e luna ca si nou. I-am pus carcasa inapoi si i-am dat drumul.
Un minut nu se auzea nimic era liniste si mergea ft bine ventilatorul. Dupa un minut a inceput sa mearga ventilatorul putin mai tare si "bazaia" pe partea dreapta, eu placa video o am pe dreapta, pusa pe capac "pe perete". Tatal meu a spus ca intra in "trepidatie" si face un zgomot foarte tare bazaiala aia. Daca pun degetul pe partea aia unde pazaie, adica pe partea dreapta, nu mai bazaie. Eu am pus pe partea aia o cutiutza putin mai greutza rezemata si nu mai bazaie asa tare dar tot se aude putin si este FORTE enervant.
Spuneti-mi va rog frumos, CE SA FAC?
Primul si cel mai bun raspuns primiste FUNDA din toata inima!
PS: Noi l-am mai desfacut si l-am curatat de praf dar NICIODATA nu a mai facut asa. Pana nu l-am desfacut acum cateva zile nu a facut bazaiala aia. Inca o data bazaiala e pe partea cu PLACA VIDEO.

Multumesc!

13 răspunsuri:
| SasNetRomania a răspuns:

Exista chesti anti vibratii de la cauciuc special pana la buretele.

| LaGGeR1990 explică (pentru SasNetRomania):

Pana acum nu a facut asa ceva. nu a vibrat deloc. si vibreaza numai pe partea cu placa video. i-am pus si ceva sub picioare dqar nimic. i-am pus cv de vreo 5 cm sub picioarele de pe partea stanga si sta mai inclinat si prea vibreaza big grin dar nu e normal sa stea asa cool

| SasNetRomania a răspuns (pentru LaGGeR1990):

Trebuie acel pc sa fie legat calumea, in special cablurile toate legate.
placa video trebuie centrata corect, prinsa in suruburile necesare.
daca problema persita posibil sa fie de la carcasa, ai rupt sau ai deplasato de la locul ei.

| LaGGeR1990 explică (pentru SasNetRomania):

Carcase de pe partea dreapta nu se poate lua jos. numa partea stanga... si de fiecare data am facut asa... o data la 2 luni il curat

| SasNetRomania a răspuns (pentru LaGGeR1990):

Ciudata carcasa ai, imi poti lasa un model laughing?

| LaGGeR1990 explică:

I-am pus ceva sup picioare. dar nimic. si am incervat mai multe pozitii si daca pun cv sub picioarele de pe partea stanga nu mai vibreaza ASA TARE. si i-am pus cv de vreo 5 cm numa asa mergea. si nu e normal sa stea asa big grin

Si intrebarea mea e... De ce bazaie ca pana acum nu a bazait si i-am facut multe curatari

| ElennaGlc a răspuns:

Poate i.ai deranjat ceva in timp ce il desfaceai. componentele sunt fragile. vezi daca ai prins bine placa video sau ventilatorul. daca continua sa faca zgomot mergi la un service si pe viitor cand vrei sa iti curati pcul foloseste pcduster, nu il mai dezmembra singur

| LaGGeR1990 explică (pentru ElennaGlc):

Nu ai inteles big grin nu l-am dezmenbrat happy nu-s nebun happy numa i-am luat carcasa si l-am aspirat si l-am mai curatat cu o pensula laughing

| LaGGeR1990 explică (pentru LaGGeR1990):

L-am aspirat cu un fel de pc duster

| ElennaGlc a răspuns (pentru LaGGeR1990):

De cat timp ai pcul? ventilatoarele se uzeaza, poate praful care era pe componente functiona ca amortizor pentru vibratii

| LaGGeR1990 explică (pentru ElennaGlc):

Pcul il am de vreo 1 an si jumatate si l-am luat nou pe piese facut a fost facut de cineva cu experienta am dat vreo 1.000 de euro pe pc.

| Jaguarul1998 a răspuns:

Eu iti recomand sa pui o bucatica de plastic, sau ceva, ca sa faci un mic spatiu intre peretele cutiei si ventilator.

| LaGGeR1990 explică (pentru Jaguarul1998):

Eu nu inteleg de ce bazaie asa tare ca pana acum l-am mai desfacut sal curat dar NICIOADATA nu a facut asa