| Varsatorul1 a întrebat:

Mi-am facut un pc pe piese, l-am asamblat dar nu porneste (nici ventilatoarele nu se invart), am verificat si am pus toate cablurile bine din sursa pe placa de baza. Care poate fi problema, ma gandesc ca poate e din cauza ca nu am pus placa video, dar nu ar fi trebuit macar sa se invarta ventilatoarele si cooler-ul?

4 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

OMULE VAD CA TE REPETI
ai facut tot ce te-am pus sa faci!
te rog sa imi spui daca ai scos placa video de tot si ai bagat cablul de la nonitor direct in placa de baza!

te rog sa imi spui pe ce pozitie se afla jumper-ul de la baterie

pentru ca nici o placa de baza nou nouta de pe planeta acesta nu porneste din prima pentru ca ele sunt depozitate cu jumper-ul pus pe pozita clear cmos!

| zilog a răspuns:

Ia manualul placii de baza si citeste unde scrie power
in dreptul carora dintre jumperii respectivi
tu poate ca nu ai introdus butonul de power corect

Hai sa recapitulăm:
1 placa de bază nu trebuie să se atingă de apsoliut nimic metalic pe spatele ei pentru asta se folosesc niste cerciulete din pâslă un fel de șeibi pe care le pui acolo unde sunt suruburile
vezi sa nu se atinga placad de baza de ceva metalic nicăieri in alta parte de cât prin intermediul suruburilor de carcasa

vezi sa nu se atinga nici tabla aceea estetica din spatele calculatorului de vreun traseu al placii de baza nici pe fata nici pe spate

SAU MAI BINE SCOATE REPEDE PLACA DE BAZA DE ACOLO SI PUNE-O PE O CARTE

IA O SURSA SI PLACA DE BAZA SI MONITORUL SI PROCESORUL SI COOLER-UL SI O MEMORIE RAM

gata nimic alt ceva

acum infige sursa in placa de baza corect
infige si extensia de la sursa
acum infige si cablul ce ar trebui sa alimentese procesorul
este o mufita in general cu 4 pini uindeva pe langa procesor

acum baga memoria ram si inchide din parti acele plastice
asigura-te ca memoria ram sa infipt in mufa ei corect

acum ia o penseta si da scurt acolo intre pinii pe care scrie PW

sau power

GATA ACUM AR TREBUI SA PORNESCA
sper ca nu ai uitat sa introduci si firul de la cooler-ul procesorului in mufa afareta ca sa se invarta raceasca.

acum sper ca nu ai uitat sa bagi monitorul un mufa pentru monitor de pe placa de baza!

gata acum trevuie sa ai imagine pe ecran

de aici incolo trebuie sa adaugi cate un obiect cate un obiect si vei vedea care este obierctul care face ca sa nu iti porneasca calculatorul poate ca ai o dioida zener pe placa electronica a hdd-ului in scurt

vezi care obiect striga treaba
si il excluzi

apoi introduci si placa video pe agp sau pci expres sau pci

daca nu merge atunci citeste manualul
vezi unde sunt jumperii pentru power

verifica sa nu fi fost zebzec

apoi daca nu ai gresit si tot nu porneste inseamna ca
este posibil ca sa fi ars placa de baza pentru ca nu ai fost atent
este posibil sa fi zgariat placa de baza pe spatele ei cand ai montat-o pentru ca nu ai fost atent
este posibil sa ai ghinon si asa iti meriti soarta pentru ca ai fost un amar zgarcit si nu ai dat o pâine sa mănânce unui electronist automatist programator cu experiență de macar 10 ani
asa ca ei din ce ami traiasca daca tu nu le lasi nici o sansa sa mai castige si ei o paine zgarcitule!

Este posibil din cauiza zgaceniei sa fi atins pinii aceia marunti si aurii din socket-ul 775 de pe placa de baza acolo unde se pune procesorul si este posibil ca ghinionul si blestemul faptului ca nu ai lasat si pe altii sa manance o paine sa iti fi dat peste mana si sa fi strambat unul sau mai multi dintre pinii respectivi pe care ii poate indrepta doar ceasornicarul nu incerca tu

este posibil sa fi fost prea generos cu pasta de transfer termic si sa fi curs pe langa procesor si sa fi ajuns pe spatele procesorului
adica intre procesor si pinii aceia ai soket-ului despre care vorbeam mai devreme.

este posibil sa fie mult prea rapid procesorul pentru placa ta de baza
SAU ESTE POSIBIL CA BIOS-UL TAU SA NU RECUNOASCA ACEL PROCESOR! PENTRU CA IN BIOS ESTE TRECUTA O LISTA CU PROCESOARE si poate procesorul tau nu este trecut in lista respectiva

asa ca acesata problema zgarcitule se rezolva in felul urmator
iei frumusel un procesor mai slab poate cel mai slab care merge in socket-ul respectiv

adica cu cel mai mic fsb
un procesor cu cat mai vechi cu atat mai bine

il pui acolo
gata apare imagine pe ecarn
faci rost de o unitate de floppy

faci o discheta bootabila cu windows 98 sau mergi pe
https://www.allbootdisks.com/......dows98.img

sau faci un cd bootabil
si pui pe el nc4i adica norton comander
mai pui pe el AFUDOS
sau AWOARD FLASH

te documentezi citesti si pui pe acel cd sau disketa si bios-ul pe care il iei d ela fabricantul placii tale de baza
este un fisier.bin
apoi cauti sintaxa gen
awoard bios.bin
si gata se scrie biosul pe placa ta de baza
apoi mergi la biserica si te pocaiesti de zgarcenie

apoi schimbi procesorul cu procesorul tau si gata merge apare imagine pe ecran

iar de acum inainte tot restul vietii trebuie sa faci in fiecare luna cate 5 hot dog-uri si sa mergi pe strada si cand vezi un cersator sau pe cineva care nu are sa ii dai drept multumire ca ti-a pornit placa de baza

| Sekim a răspuns:

Fa poza in interior și pune o pe imgur sau ceva și da ne link.

| marinaru777 a răspuns:

Poti sa pui totul pertect am avut un pc care nu pornea de la procesor.Eu zic sa iei legatura cu un prieten care stie sau la un service