| Zozohun a întrebat:

Mi-am instalat azi windows 8.1 Pro (avand Windows 7 ultimate) si am intrat in control panel la "Uninstall a program" ca sa vad ce programe sunt deja instalate din windows dupa ce am actualizat driverele prin drivermax.
La windows 7 aveam mult mai multe. Sunt ok sau trebuie sa mai instalez ceva pentru buna desfasurarea a PC-ului? Am sters programele pe care le-am instalat eu ca sa va fie mai usor. happy
https://imgur.com/a/gE4ZyTS

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Pe sistemul actual, pentru o bună funcționare/o funcționare optimă a sistemului de operare, trebuie să te asiguri că ai toate driverele instalate la zi pentru hardware-ul tău, patch-urile și Windows-ul la zi, o licență OEM activă.

În principiu, ceea ce ai instalat în momentul actual este placa ta video (chipsetul grafic în sine) - Nvidia graphics driver / portul HDMI - Nvidia HD audio driver (pentru că portul HDMI se ocupă atât cu partea video cât și cu partea audio), adică se transmit două tipuri de semnale prin cablu HDMI, ceea ce necesită acel driver + 3D vision driver (stereoscopic driver) adică suport 3D în jocuri și nu numai.
Microsoft visual C++ și kiturile aferente fac parte din biblioteca dll a sistemului. Nu se șterg! Sunt utilizate pentru inițializarea și utilizarea aplicațiilor!

Poți verifica driverele de pe site-ul producătorului chipsetului (verifică atent dacă coincid cu versiunile de drivere din aplicații - drivermax, driverbooster).

Placa video se instalează întotdeauna de pe site-ul oficial, în funcție de producător (AMD/Nvidia/Intel)!
Varianta cea mai sigură, folosește utilitarul acesta : https://www.nvidia.com/Download/Scan.aspx?lang=en-us

Înainte de-al folosi, instalează Java : https://www.java.com/inc/BrowserRedirect1.jsp?locale=en

După, poți să folosești un program de optimizare a sistemului pentru o mai bună funcționare (restul setarilor le faci manual, îți pot explica ce și cum să faci pentru un sistem stabil, sigur și rapid).

Download : http://downloads.wisecleaner.com/soft/WRCFree_10.2.5.685.exe (la scanările de registrii, ce găsește unsafe debifezi ) și activezi backup-ul.

Oprește totuși interfața Aero, nu te încântă cu absolut nimic, de ce să consumi resurse când le poți câștiga? Până la urmă, ce este mai important? Un design plăcut sau performanța sporită?

La capitolul securitate, dezactivezi serviciile de defender+firewall din Windows și folosește asta în schimb : https://www.avast.com/free-antivirus-download

5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu esti ok deloc. Trebuie sa instalezi un Windows 10 sau macar un Linux.

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ai o problema cu omul daca el prefera windows 8.1, eu il folosesc din 2015 si pana in momentul de fata nu am nici o problema.

| LPCTSTR a răspuns:

3 dintre ele sunt ale NVidia, nu te atingi de ele, iar al primul este MS Visual C++.
Aveai mai multe versiuni/editii ale librariilor Visual C++ pe Win 7 si cred ca stii foarte bine ca sunt necesare jocurilor, deci nimic de care sa te ingrijorezi.

| Bizon95 a răspuns:

Pai, nu stiu ce aveai inainte, DAR, daca aveai numai drivere instalate cu program de instalare, atunci alea nu mai sunt instalate cu program de instalare (deci nu mai apar acolo) ci direct ca drivere (deci nu mai pot fi desinstalate, care oricum era pointless... nimeni nu vrea sa ramana fara drivere, asa ca nu o sa le dezinstaleze)

| Lucian2473 a răspuns:

La windows 7 aveai mult mai multe pentru ca, in timp, s-au facut actualizari, ai mai descarcat tu driveri si de-aia.

Acum trebuie sa intri in control panel la win 8 si sa cauti actualizari de sistem. Da, poti verifica starea driverilor si cu programe dar cel mai ok ar fi sa descarci din site-ul producatorului sistemului.
Ce este in imagine este un windows „chel"!