| NoNameMyName a întrebat:

Mi-am luat acum 1 an acest pc. : https://altex.ro/......gb-ubuntu/ ma rog atunci era foarte bun dar cum timpurile se schimba, si noi trebuie sa ne imbunatatim. Eu vrea sa-l upgradez dar nu stiu daca placa de baza e compatibila, oricum e detul de buna pentru vremea aceea. Intrebarea mea : Pot sa schimb placa video cu un AMD Radeon RX 480 8gb 256bit? Sau cu un GTX 1060 6gb? ...Asta la placa video, la procesor : un i3 8350k sau un i5 6500 ar merge sau nu l-ar suporta in combinatie cu una din placile video de mai sus? Imi spuneti care varianta e mai buna si daca suporta. Multumesc si DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Pentru procesor: i3 gen 8 s-ar putea sa-ti faca probleme pe o placa de i3 gen 6 asa ca mai degraba ti-as recomanda i5 gen 6. In plus, pentru gaming (asta cred ca vrei sa faci cu el) mai bine i5 decat i3.

Placa video: oricare dintre AMD Radeon RX 480 sau Nvidia Geforce GTX 1060 merge foarte bine in combinatie cu placa de baza cu chipset H110 si procesor i5 6500.

Sfat: cumpara componentele online (eventual cu livrare prin curier - conform legii nu e necesar dar unele magazine mai fac talente) si astfel vei avea legal 14 zile in care poti proba ca totul merge ok. Daca ai orice problema cu componentele, le returnezi fara sa zici nimic (ai grija sa ai ambalaje, manuale, sa nu le lovesti) si sunt obligati sa iti dea banii inapoi. La magazine mari (exemplu eMAG) ai parca 30 de zile drept de retur si nu te intreaba nimic (am returnat mai multe produse la ei astfel, nu ca le fac reclama).

7 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Ce buget ai pentru sistem?
Penteu i3 8350K ai nevoie de o placa de baza o alta placa de baza compatibila, care si aia mai e 7 milioane. In locul unui i3 8350K iti recomand oricum un i5 8400.
Singurele procesoare ce le poti folosi sunt cele din seria Skylake de la Intel. Uite o varianta de upgrade https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3055594/ daca vrei poti baga si 1060 sau 1070, 580 nu merita la pretul de 2000 de lei, daca il gasesti la 1400-1500 varianta de 8gb e bun.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/3055602/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi pe Gtx si pe i5, si o sa iti duca orice joc la ultra happy

| bystefu a răspuns:

Da,merge.Eu as porni pe varianta de i3 si cu gtx.

| Magaforce32434 a răspuns:

Buna nu merge sa pui i3-8350k deoarece are socket-ul mai nou fata de ce care il ai tu dar merge un i5-6500 cu un GTX-1060

| daria191 a răspuns (pentru Magaforce32434):

Are tot 1151 socket-ul, daca nu ma insel. nu cred ca are 2166 din cate imi amintesc

| daria191 a răspuns:

Salut! da, merge. in primul rand, eu am rx 480+i5 6402p(egal cu i5 6500). toate jocurile imi merg pe ultra. iti recomand acest combo, deoarece in primul rand ai mai mult vram, ceea ce va deveni din cel in cel mai important in viitor. dx12 si vulkan devin din cel in cel mai folosite in jocuri, dx12 dominand in noile jocuri. Suportul pentru aceste engine-uri este mai presus pe amd decat nvidia.crede-ma.ai si optiunea de crossfire(cred ca stii ce e, daca nu, http://advise4servicecomp.blogspot.ro/2009/09/krossfire.html

in orice caz, cu amandoua vei fi ok. insa daca nu vrei sa iti schimbi pc-ul din an in an, ti as recomanda sa mergi pe amd. In schimb, cand vine vorba de procesor, e alegerea ta. daca ai de gand sa il overclockezi, ia-ti i3-ul. este model "k". i5 ul nu este.

insa, pe scurt, eu am amd + i5 si este genial. iti recomand. pe langa upgrade la procesor si placa video, ti as recomanda si inca 8 gb de ram! vei avea nevoie, crede-ma! poti lua de la crucial, 2133mhz, eu asa am. succes si happy gaming!

| Magaforce32434 a răspuns (pentru daria191):

Sa sti ca procesorul are o anumita frecventa pentru memoria ram