| john34 a întrebat:

mi-am montat de curand o folie pentru camera si a prins o scama sub ea, exista sanse sa se zgarie?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dacă scama e de la vreun cuart sau topaz sau mai sus... diamant, clar că se zgârie

| Algo098 a răspuns:

Daca prinde ceva dur, nisip de exemplu, se zgarie. Daca e ceva cu duritate redusa nu se zgarie. Particulele prinse sub folii se pot scoate prin ridicarea foliei si prinderea particulei pe o bucata de banda adeziva, banda pusa cu partea adeziva spre particula.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, de la o scama nu se va zgâria, dar posibil ca te va incurca. Poti ridica puțin folia și cu o bandă adezivă să sciți scama, dar și grija sa nu prindă bule folia

| OttoVonAegyssus a răspuns:

Nu, nu văd de ce... Desigur, te va încurca (sau cel puțin este posibil) în momentul în care vei dori să faci o poză sau să filmezi, dar dacă nu obisnuiești să faci aceste două lucruri, chiar nu văd problema.