| Madalin45 a întrebat:

Mi-am pus windows 10 si cateodata am la disk 100%, daca imi pun iar 7, o sa mai am problema asta? (Am un pc foarte bun)

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

L-ai pus piratat?

| CPAElites a răspuns:

Asa face la inceput ( in doua zile, dispare problema )!

| Crackman a răspuns:

Da din pacate win 10 daca nu este varianta buna ci aceaia care a fost moca pentru experimentare. La win 7 ar trebui sa fie ok.

| LPCTSTR a răspuns:

Cred ca te referi la managerul de activitati. Daca da, atunci totul este OK. Cel mai probabil utilizarea diskului de pana la 100% inseamna ca ii foloseste toata puterea de scriere si citire, ceea ce nu este neaparat rau.

| WoKy a răspuns:

Aceeasi problema ca si tine. Nu stiu daca la Win 7 e rezolvata.
Uite un link unde iti arata cum s-o rezolvi (daca stii putina engleza)
https://www.drivereasy.com/......indows-10/

| Laurentiu340 a răspuns:

Si eu care credeam ca numai eu am problema asta am crezut ca are ceva pc-ul meu dar uite ca si la tine face asa, windows 10 asta consuma resurse rau, ce nu i-am oprit si eu sa mearga mai bine dar tot prost merge (windows 10 e original luat de la Microsoft cu media creation tool actualizat la zi si activat cu o licenta digitala nu am folosit activatoare sau alte porcari) la windows 7 nu am nici o treaba merge bine la mine sincer sa-ti spun imi merge ok nu forteaza hardul nici nu are voie un windows sa faca asa ceva sa forteze in componente mie nu mi se pare ceva normal forteaza pana la un moment dat cand cade ceva si adio pc!

| MortalX a răspuns:

E posibil ca problema sa persiste si cu Windows 7(si win 7 consuma ceva resurse, chiar daca nu arata toate detaliile in Task Manager). Cea mai buna solutie ar fi sa iti cumperi un SSD (un hard-drive foarte rapid)

| Laurentiu340 a răspuns (pentru MortalX):

E o idee foarte buna si cu ssd-ul oricat de prost ai avea pc-ul tot il imbunatateste in vreun fel!

Vezi ce cauzeaza problema si omoara procesul, daca nu opreste-l definitiv.

Ca sa opresti un proces definitiv:
1. Apesi tastele Windows+R
2. Scrii services.msc, enter si iti apare o fereastra in care apar toate serviciile.

Sunt o gramada de servicii inutile care consuma doar RAM degeaba. Trebuie sa le pastrezi doar pe cele de care ai nevoie. Mai jos este un link cu serviciile care pot fi dezactivate in siguranta:

http://www.askvg.com/beginners-guide-to-configure-windows-10-services/