| Negrean_Florin_1997 a întrebat:

mi-s-a blocat biosu de la calcularor și, nu stiu ce sa fac.
Am incercat sa instalez windows din nou.
Și nu ma lasa imi zice ca /BIOOS/BCD trebuie repaeat.
Ce sa fac.

5 răspunsuri:
| DaniTDCI a răspuns:

Desfaci pc-ul si undeva gasesti o baterie micuta rotunda, o scoti pentru 4-5 secunde si o reintroduci dupa,dar vezi ca si pc-ul sa fie scos din priza,daca asta nu merge incearca sa introduci un alt cd/dvd/stick cu windows si daca ti se deblocheaza bios-ul alegi metoda de boot-are, dar nu are cum sa ti se blocheze bios-ul, ca ti se blocheaza tot pc-ul, nu doar biuois, problema asta poate fi de la hdd care contine foarte multe fisiere corupte ale windows-ului

| WxRo a răspuns (pentru DaniTDCI):

Te rog frumos nu mai raspunde doar ca sa raspunzi. Faptul ca scoti bateria nu reseteaza bios-ul. Bateria este folosita doar pentru ora si data.Ca biosul sa se reseteze trebuie un clear cmos. Adica : pe placa de baza exista un jumper care trebuie schimbat pe o alta pozitie pentru cateva secunde.

Apoi ..hdd-ul nu are NICIO legatura cu bios-ul. Bios-ul nu se afla stocat pe hdd. Bios-ul este stocat pe un chip direct pe placa de baza.

| WxRo a răspuns:

Esti sigur ca /bioos/bcd este problema?
Nu cumva eroarea este /boot/bcd?
Daca este /boot/bcd... uite aici ce trebuie facut : https://answers.microsoft.com/......15eddfb0f7

| nicu_9291 a răspuns:

Salutare simplu eu am patit-o cu primul meu pc 628 deschide unitatea si vezi ca ai o mica baterie scoate-o scoate si rami.{Atentie noteaza ordinea placutelor de rami} Spala placa cu spirt si placutele.Atentie imflamabil nu porni placa de baza pana nu se usuca bine acel spirt monteazale in ordinea in sens invers porneste pc si Voala

| Negrean_Florin_1997 explică:

/BIOOS/BCD trebuie reparat.
Ce sa fac?