| LoveIsLove4Ever a întrebat:

miam facut o schema pentru un driver de transformator de înalte de la un televizor. Schema mea are nevoie de un oscilator de minim 1 MHz ca sa "miste" tranzistoul de control. Cu cat frecventa este mai mare cu atât mai mare eficienta circuitului. Am facut schema cu un oscilator cristal de 12 MHz si nu miam dat seama ca cristalul este spart asa ca vreau sa fac un oscilator. Mam gândit la 1GHz dar interferez cu telecomunicatiile la 85.5 MHz pana pe la 105 MHz interferez cu emisiile FM si de la 500 KHz in sus interferez cu transmisiile AM. Daca urc mai mult de 1 GHz pe la 2-3 sau chiar 4 interferez cu comunicatiile de înaltă frecventa. Asa ca vreau sa va întreb. Care ar fi frecventa maximă la care sa pot urca fără sa mă aleg cu o pereche de "bratari"

2 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Tansformatorul de "inalte"se refera la inalta tensiune.
Lucreaza cu impulsuri de amplitudine de 200V in primar si scoate cam 15-25 kV in secundar.
Frecventa de lucru este de 15625HZ.
Adica 0, 015 MHz.
Exista benzi de frecventa care se pot folosi pentru telecomenzi radio, statii de emisie civile etc.

| LoveIsLove4Ever explică (pentru TrăieşteClipa):

Al meu lucrează pe 180V dar si cu 12 se descurca ok. Dar pentru orice transformator care trebuie sa producă tensiune înaltă eficienta creste odata cu frecventa. Miezul de ferita ajuta la asta. As putea sa il pun la 12 MHz am facut un test si este semnificativ mai bine decât 20 KHz dar vreau mai mult. Gen 120 MHz dar mi-e frica de interferente si de catuse