| Matei005 a întrebat:

Momentan am internet de la Telekom, dar la ce internet de "cacao" au (nu au nici măcar VDSL în zona în care stau), m-am gândit să reziliez contractul, care expiră în mai 2018, doar că am auzit că trebuie plătită o taxă de reziliere. Se poate face ceva să scap de plătit acea taxă? De acemenea, cine are internet mai bun, UPC sau RCS&RDS?

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

RCS&RDS categoric si viteza si ieftin, da, trebuie sa platesti da apoi numai ai griji

| alii98 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti pentru reziliere, am avut si eu internet de la telekom, si l-am reziliat, e impotriva legii sa iti ceara o taxa, si la mine in zona am decat UPC cu 40 de lei pe luna 300mbps download si 6mbps upload, si sunt foarte multumit de el

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

PASUL 1 – Cererea de reziliere
In primul rand trebuie sa completezi o cerere de reziliere a contractului tau si sa o trimiti alaturi de o copie dupa buletin (C.I) a titularului de contract catre Telekom Romania prin fax, email sau posta.
Adresele pentru trimiterea acestor doua documente sunt urmatoarele:

E-mail – rezilieri@telekom.ro

Fax – 0214403390

Posta – Telekom Romania, O.P. 27, C.P. 458, Bucuresti

Cererea de desfiinta o poti descarca in format PDF folosind link-ul de mai jos, iar mai apoi sa o printezi, o completezi si o scanezi pentru a o putea trimite.
http://lansare.info/......omania.pdf
PASUL 2 – „Lupta-te" cu operatorii

O sa primesti telefoane de la operatorii care inainte cereau taxe abuzive, asa ca pregateste-ti arsenalul de replici.
NU TREBUIE sa platesti absolut nicio taxa de reziliere, iar daca ti se propun oferte noi, aminteste-ti motivele pentru care vrei sa reziliezi contractul.
Daca nu rezolvi amiabil cu dovezile in mana te adresezi protectiei consumatorilor: http://reclamatii.anpc.ro/
Atentie! Trebuie sa returnezi sau sa platesti orice dispozitiv primit de la ei in custodie. Nu platesti acele dispozitive care ti-au fost date cu titlu gratuit.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

RCS & RDS cei mai buni!