| MihaelaDart a întrebat:

Nu doresc Corel ori Adobe pentru prelucrari, doresc un program simplu si cat de cat complex online ca sa fac cateva chestii. Caut un program care sa aiba ca fundal o incapere dintr-o locuinta sau muzeu genul asteia https://www.etsy.com/......t-abstract Cunoasteti ce program are astfel de fundal? (vreau ca sa inlocuiesc tabloul cu picturile mele pentru a le pune pe un site cu vanzari). Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Poti folosii unul cu licenta gratuita. Iar fotor e online pe calculator, aplicatie gratuita pe telefoane.

10 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Fundalul ti-l pui tu, cum sa aiba programul fundal...

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Nu am in laptopul meu Corel sau Adobe de a face eu fundalul. Stiu ca sunt anumite programe care au deja asta si ca decor sa aiba acel tablou cu care il inlocuiesti cu poza ta. De-asta am intrebat pentru ca nu cunosc numele acelor programe.

| mont a răspuns:

Gimp, fotor poate te ajuta.

| MihaelaDart explică (pentru mont):

Nu cunosti unul ca acesta sa pot lucra online fara a downloada? Sunt in Germania si nu vreau sa ma trezesc cu o amenda. AIci downloadatul este interzis prin lege si te poti culege cu amenzi usturatoare.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

E na, cum drac sa fie interzis prin lege download-ul! Pirateria este, nu download-ul! Asta un aspect, apoi nu downloadezi cantitati indistriale sa bata la ochi, sa li se aprinda alora flagul in statie...

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Sincer iti spun este interzis. Cei care habar nu aveau de legile de aici s-au trezit cu facturi cu sume uriase de plata. Si pentru un film downloadat de pe net, amenda variaza in functie de regiunea Germaniei, fiind cam intre 700-1000 euro amenda. Chiar nu vreau sa ma joc cu focul si sa-mi dau tot salariul pentru asta.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Nicaieri in lume nu e interzis download-ul, pirateria da! Sa nu incurcam merele cu perele! Ce ar insemna sa-mi trebuiasca o documentatie (manual de service sa zicem de la un copiator) care e free pe net si are vreo 2500 de pagini si sa-mi interzica cineva sa-l descarc atat timp cat producatorul mi-l pune la dispozitie! Si asta e doar un exemplu!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Nu vorbesc aiurea si vorbesc ceea ce au trait alti, cat si sotul meu care s-a nascut si crescut in Germania stie foarte bine legile. Uite cateva articole pe tema asta: http://ajutorintegrare.eu/......n-germania

uite un roman care traieste in Germania pentru un simplu film luat de pe net http://www.tpu.ro/......ot-sa-fac/

fa o traducere cu google chrome si citeste http://www.pc-magazin.de/......85081.html daca stii germana si mai bine, vei fi informat mai clar in privinta asta.

Sau intra pe grupurile de romani care locuiesc in Germania si informeaza-te de la cei patiti, ca nu vorbes doar sa umplu spatiile goale pe aici.

| K0sti a răspuns (pentru MihaelaDart):

Exact, vorbeam de piraterie (filme)! Desi in ultimul link spune ca poti sa descarci muzica si filme de pe Youtube, da sa nu le dai si la altii sau sa faci comert cu ele...
Crezi ca te tine neamtu sa nu descarci asta de exemplu: http://www.faststone.org/download.htm
Program de vizualizat si edita poze pe care producatorul ti-l da moca? Discutam discutii?
Te tine neamtu sa nu-ti descarci sistemul de operare UBUNTU sau orice alta varianta Linux? Care e free... sa fim seriosi! Te tine neamtu sa nu descarci o imagine ISO cu Windows de proba pentru 30 de zile, sau orice alt soft de pe lumea asta, atat timp cat sunt puse la dispozitie de producator?
Deci inca o data, merele sunt mere, perele, pere!

| MihaelaDart explică (pentru K0sti):

Or fi marul cu mar, dar cand legile sunt aspre nu iti mai arde de nimic de copiat de pe net, mai bine il folosesti in formatul onlinde decat sa-l iei de pe net. Nu risc pentru ca cineva mi-a zis ca marul e mar si para este para. Vino tu la nemti si incearca sa le faci pe toate, riscul iti va apartine!

| mont a răspuns (pentru MihaelaDart):

Poti folosii unul cu licenta gratuita. Iar fotor e online pe calculator, aplicatie gratuita pe telefoane.