| InsaneZor00 a întrebat:

Nu îmi dau seama dacă procesorul acesta "Intel Pentium D CPU 2. 80Ghz 2. 80Ghz" este dual core. D-ul acela vine de la Dual sau nu? Mă poate lămuri şi pe mine cineva? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| ClaudiuM1997 a răspuns:

Salut. Eu as zice sa intrii in Task manager (ctrl+alt+delete) si sa intri in PERFORMANCE. Daca ai windows 8/10 o sa iti zic clar si concis Cores mai in josul paginii. La windows 7 o sa apara grafice la CPU in functie de numarul de nuclee. Daca ai 2 grafice la CPU atunci e dual core... Dar din cate m-am interesat pe site la Intel, ar trebui sa fie dual core.

3 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Punem mana pe google si ii dam la oage:
https://www.google.com/search?q=Intel+Pentium+D+CPU+2.+80Ghz
primul link de sus, spune:
# of Cores 2
# of Threads 2
TOTUSI, numarul de core poate fi limitat din bios la unele placi de baza

| InsaneZor00 explică:

Da, este Dual-Core, va multumesc mult, nu aveam cum sa dau funda la 2 oameni.